S. Cichanouskaja: padėkite jauniems baltarusiams pasiruošti politiniam darbui

S. Cichanouskaja: padėkite jauniems baltarusiams pasiruošti politiniam darbui

Antradienį Seime susitikusi su Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos nariais, Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja sakė, kad represijos Baltarusijoje tęsiasi: dabar persekiojami ir tie, kurie smerkia Rusijos karą prieš Ukrainą.

Anot S. Cichanouskajos, politinė kova tęsiasi pogrindyje. Ji priminė partizanų veiksmus Baltarusijoje, kuriais buvo trikdomas Rusijos karinės technikos gabenimas Baltarusijos teritorija. Baltarusiai ukrainiečiams teikia vertingos informacijos apie Rusijos kariuomenę Baltarusijoje.

Baltarusijos opozicijos lyderė teigė, kad, skirtingai nei Rusijoje, tarp baltarusių – daug mažiau tokių, kurie pritaria Rusijos agresijai. S. Cichanouskajos įsitikinimu, „negalima bausti baltarusių dėl to, kad jie baltarusiai“. Jos manymu, Vakarų taikomos sankcijos, ypač vizų išdavimo apribojimai, neturėtų būti tokios, dėl kurių žmonės netektų galimybės išvykti iš Baltarusijos. S. Cichanouskaja prašė parlamentarų prisidėti prie šių galimybių išsaugojimo.

Ji pabrėžė, kad Baltarusijos ir Ukrainos likimai glaudžiai susiję. Karo baigtis (Ukrainos pergalė) turės lemtingų pasekmių ir Baltarusijai. Ji patikino, kad baltarusiai siekia būti pasiruošę tam momentui, kai atsivers „galimybių langas“. Opozicija yra numačiusi kandidatūras į ministrų pozicijas, aktyviai ieško sąjungininkų tarptautinėje arenoje – ir ne tik Vakaruose.

S. Cichanouskajos žodžiais, opozicija aiškina Baltarusijos žmonėms, kad perėjimas nuo dabartinės sistemos į demokratinį valdymą ir ūkio pertvarką nebus lengvas ir pareikalaus pasiaukojamo, kantraus darbo. Nekenčiamo režimo norintys atsikratyti žmonės pasirengę kantriai kurti savo ateitį, – tikino opozicijos lyderė.

Socialdemokratai teiravosi, kokia konkreti pagalba šiandien reikalinga baltarusiams. Anot baltarusių opozicijos, šiandien labai aktualu padėti jauniesiems baltarusiams įgyti žinių ir patirties teisėkūros srityje – stažuotės parlamente ir kitose institucijose būtų itin naudinga paramos forma. Be to, Lietuvos parlamentarai esą galėtų vertinti baltarusių opozicijos kuriamus įstatymų projektus „naujai Baltarusijai“, konsultuoti teisės kūrimo klausimais.

Be to, baltarusiai prašo pagalbos mezgant ryšius su socialdemokratams artimomis organizacijomis (partijomis, profsąjungomis) visame pasaulyje.

Paklausta, kaip baltarusių opozicijai sekasi išlaikyti vienybę, nesusiskaldyti, S. Cichanouskaja pripažino, kad „opozicijoje atsiranda opozicija“. Ji svarstė, ar tai – ne politinės konkurencijos apraiška, ir sakė, kad jai dėl to „skaudu“. „Bet neturiu teisės nieko kritikuoti. Mes visi einame ta pačia kryptimi, nors ir paraleliai“, – pabrėžė Baltarusijos opozicijos lyderė.

S. Cichanouskaja taip pat pasidalijo mintimis apie baltarusius, atvykstančius į Lietuvą. Baltarusijos opozicijos atstovai padeda Lietuvos institucijoms „verifikuoti“ asmenis, dėl kurių kyla klausimų. Tačiau ji pažymėjo, kad A. Lukašenkos režimas saviems dosniai dalija „diplomatinius pasus“ – tokių personų judėjimą sunku apriboti.

Pasak S. Cichanouskajos, A. Lukašenka puoselėja „rožinę svajonę“: kad Baltarusijoje nebeliktų tiesioginių prezidento rinkimų, o šalies vadovą rinktų jam palankus parlamentas. Tačiau Baltarusijos opozicija viliasi, kad, Ukrainai vejant lauk okupantus rusus, A. Lukašenkai „liko nebedaug“.

Susiję straipsniai

Close