Rūta Sriogienė. Pandemija atvėrė sveikatos sistemos skaudulius

Rūta Sriogienė. Pandemija atvėrė sveikatos sistemos skaudulius

Kad ir kiek bemojuotume rankomis, rengtume viešas konferencijas per žiniasklaidos priemones, turime pripažinti, kad sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga nuėjo pigiausiu keliu.

Svarbiausia – visus uždaryti ir nekišti nosies į lauką iki kitų metų pabaigos. O gal dar iki kitų. Pripažinkime, kad kol kas pandemija neplinta taip kaip kitose šalyse tik mūsų pačių dėka. Mūsų tauta dar gerai prisimena represijos laikus ir yra išmokusi išlikti bet kokiomis sąlygomis.

Tačiau vis dėlto visais laikais sėkmės su pandemijomis receptu yra laikoma gerai išvystyta medicinos sistema, sugebėjimas pasitelkti šiuolaikines technologijas galimų virusų stebėjimui, karantino priemonių įgyvendinimui.

Pirminė sveikatos priežiūra užsirakino ir atlieka rašytojų bei darbuotojų gelbėjimo nuo prastovų funkcijas. Privačios įstaigos išbrauktos iš sveikatos sistemos funkcijas atliekančių įstaigų sąrašo.

Karantinas lyg ir įvestas laiku, nors pradžioje buvo daug neaiškumų su rizikingų šalių sąrašu, taip pat buvo neaišku, kam reikia, kam nereikia izoliuotis ir t. t. Tą gerai iliustruoja Šeškinės poliklinikos pavyzdys.

Bet su sveikatos sistema – visiška katastrofa. Ligoninės nebuvo aprūpintos apsaugos priemonėmis, todėl greitai tapo infekcijos židiniais.

Pirminė sveikatos priežiūra užsirakino ir atlieka rašytojų bei darbuotojų gelbėjimo nuo prastovų funkcijas. Privačios įstaigos išbrauktos iš sveikatos sistemos funkcijas atliekančių įstaigų sąrašo, nes pateikus paraiškas dėl apsaugos priemonių buvo atsakyta, jog turi apsirūpinti savarankiškai. Aiškumo dėlei paminėsiu, jog dirbu vienos privačios  įstaigos gydytoja.

Apsauginių priemonių tiekimas buvo sutrikęs visoje Europoje. Tenka pirkti iš spekuliantų, permokant už priemones 10 ir daugiau kartų.

Ir dar tas absurdiškas ministro pastebėjimas, jog gydytojai niekadėjai – keliauja po pasaulį ir įvežė virusą į Lietuvą. Dabar teiskime juos, užveskime bylas, o gal ir prisiteisim?

Žodžiu, sveikatos sistemos laukia krachas, jei vis dėlto pandemija vystysis toliau. Reikia pripažinti, kad jokio tolimesnio plano, kaip kovoti su pandemija ministras kaip ir nebemato.

Niekaip nesuprantu, kodėl nepaimti kitų šalių, kurios sugebėjo suvaldyti pandemiją, pavyzdžio?

Manau, metas mesti visas pajėgas sveikatos įstaigų aprūpinimą visomis reikalingomis apsaugos priemonėmis, laikinos specialiosios ligoninės su deguonimi ir papildomais dirbtinės plaučių ventiliacijos (DPV) aparatais steigimą, privačių įstaigų įtraukimą į kovą su pandemija. Tikrai nebus laiko pirkti DPV, jei žmonės mirs kaip Italijoje.

Kodėl neįtraukti privačių įstaigų į kai kurias planines sveikatos apsaugos procedūras, įdiegus papildomą testavimą?

Kita pagarsėjusi problema – nepageidaujamo nėštumo nutraukimo galimybės. Pasitelkus privačias įstaigas būtų galima atlikti testus visoms besikreipiančioms moterims ir saugiai atlikti procedūras. Ir nereiktų piktinti visuomenės diskriminuojančiais pareiškimais.

Dar turiu paminėti SAM parengtus algoritmus ir testavimą.

Kad ir ką bekalbėtume, iš kalbų gero pandemijos valdymo nebus, jei nežinosime tikrosios padėties šalyje.

Pagal parengtą ministerijos algoritmą, išsitirti mobilioje stotelėje galima tik tuomet, kai yra temperatūra virš 37,8 laipsnių. O jeigu žmogus serga širdies ligomis ar yra kita imunodeficitinė būklė, jis gali visiškai nekarščiuoti. Pagrindinis simptomas būtų tik kosulys ir dusulys. Tuomet, kad būtų atliktas testas, lieka tik numirti.

Todėl ne aš viena sakau – testuokime, testuokime ir dar kartą testuokime. Ypač tikslines grupes.

Mes savo įstaigoje nupirkome greituosius testus ir tiriamės kas savaitę. Bet juk žinome, jog šie testai daugiau skirti epidemiologinei analizei, bet ne ūmios ligos atvejui nustatyti. O kaip patekti į SAM numatytą sąrašą, kad testuotų molekulinės diagnostikos (PGR) testais?

Labai norėčiau tikėti, kad mums viskas bus gerai ir mūsų lietuviškasis COVID-19 bus geresnis nei Italijos ar JAV.

Close