Robert Duchnevič. Tomaševskio ir Karbauskio flirtas: kas ką slepia?

Robert Duchnevič. Tomaševskio ir Karbauskio flirtas: kas ką slepia?

Viešoje erdvėje vis daugiau kalbama apie galimą paramos Seimo valdantiesiems augimą. Apie savo planus rudenį pasirašyti bendradarbiavimo susitarimą su „valstiečiais“ jau pranešė „Tvarkos ir teisingumo“ partija, kurios de facto pirmininkas Rolandas Paksas privertė de jure pirmininką Remigijų Žemaitaitį tenkinti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų (LVŽS) užgaidas. Tačiau labiausiai dėmesį traukia Ramūno Karbauskio ir Valdemaro Tomaševskio flirtas.

R. Karbauskis Lietuvos lenkų rinkimų akcijai (LLRA) pasiūlė pasirašyti frakcijų bendradarbiavimo sutartį, už ką V. Tomaševskio partijai, kaip ir „tvarkiečiams“, specialiai būtų įsteigta papildoma Seimo pirmininko pavaduotojo pareigybė. Tačiau V. Tomaševski, sukūręs intrigą, pasiūlymo nepriėmė.

Ilgai nelaukęs, R. Karbauskis pabandė vėl, bet V. Tomaševski atsakė, kad jo partijos postas Seime nedomina, o bendradarbiauti LLRA sutiktų, jeigu turėtų galimybę kartu formuoti Vyriausybę. Čia pat pareiškė, kad nori trijų ministerijų. Susitarimas nepasiektas. Tačiau R. Karbauskis pranešė, kad LLRA, net jei ir nepasirašys su valdančiaisiais bendradarbiavimo sutarties, gaus vieną Seimo pirmininko pavaduotojo postą. Iš kur toks dosnumas?

Tikimybė, jog sulauksime mainų „balsai už pinigus“ yra labai reali. V. Tomaševskio ir R. Karbauskio flirtas neturėtų baigtis be abipusės naudos.

Seimo rudens sesija ne už kalnų. Valdantieji turi dar iš po pavasario sesijos užsilikusių darbų. Prezidentė vetavo pataisas dėl sveikatos įstaigų tinklo pertvarkos. R. Karbauskis pareiškė, kad siūlys Seimui Prezidentės veto atmesti. Tam reikės ne mažiau nei 71 Seimo nario balso. Tačiau svarbiausias artėjančios sesijos klausimas yra kitų metų biudžetas. Akivaizdu, kad valdantiesiems reikia balsų. Todėl R. Karbauskis bando visokiais būdais užsitikrinti V. Tomaševskio palaikymą. Pastarasis supranta, kad jo vadovaujamos partijos frakcijos balsai valdantiesiems yra gyvybiškai svarbūs, todėl bando gauti maksimalią naudą.

2019 m. laukia treji rinkimai. Pirmieji iš jų – savivaldos. Savaime aišku, kad valdantieji, norėdami padėti sau politinius pamatus, sieks kuo daugiau pergalių. Tačiau LLRA savivaldos rinkimai visada svarbiausi. Dvi pilnai valdomos savivaldybės ir galimybė keliose savivaldybėse dalyvauti valdančioje daugumoje ¬– tai V. Tomaševski valdomai partijai yra egzistenciškai svarbu. Savivalda suteikia LLRA nariams ir simpatikams darbo vietas, o valdomas administracinis aparatas svariai prisideda prie pergalių ir kituose rinkimuose.

V. Tomaševskio flirtas su R. Karbauskiu – neatsitiktinis. „Valstiečiams“ Seime reikia balsų, o V. Tomaševskio partijai reikia, kad jų valdomos savivaldybės gautų daugiau biudžeto lėšų. Gyventojai labiausiai mato apčiuopiamus darbus. Gavus papildomų lėšų, prieš pat rinkimus, žiūrėk, ir kelią kokį pradės tvarkyti, šaligatvį paties ar vaikų žaidimų aikštelę pastatys.

V. Tomaševski žiniasklaidai sakė: „Aišku, džiugu, kad kitos frakcijos mato mūsų vieningą, solidžią poziciją ir nori bendradarbiauti su mumis, bet ateis laikas, mes pasakysim“. Kitaip tariant, bus biudžeto svarstymas Seime, tada V. Tomaševski pareikalaus, ko jiems reikia.

Savivaldybių atstovavimas – sveikintinas dalykas, politikų darbas neturėtų vykti turgaus principu. Vis dėlto tikimybė, jog sulauksime mainų „balsai už pinigus“ yra labai reali. V. Tomaševskio ir R. Karbauskio flirtas neturėtų baigtis be abipusės naudos.

Politiką galite sekti Facebook  

Susiję straipsniai

Close