Rita Grigalienė. „Auksiniai narveliai“ Tauragėje

Rita Grigalienė. „Auksiniai narveliai“ Tauragėje

Liūdna, tačiau akivaizdu, kad pažeidinėti įstatymus Tauragės rajono savivaldybės vadovams tampa vos ne kasdienybe. Dar būdamas mero patarėjas, 2018 m. dabartinis Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas kartu su savo bendražygiu savivaldybės administracijos direktoriumi Modestu Petraičiu ir buvusiu jo pavaduotoju Vytautu Navicku pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimus.

Ta pati Vyriausiosios tarnybinės etikos komisija 2020 metais konstatavo, kad jau eidamas savivaldybės mero pareigas Dovydas Kaminskas pažeidė įstatymus, neteisėtai skirdamas kalėdinę premiją savo artimam bendražygiui. 2022 metais atėjo laikas „auksiniams Tauragės narveliams“.

Viešųjų pirkimų tarnybai įvertinus jau vykdomą pirkimo „Tauragės miesto dviračių stovėjimo vietų bei dviračių saugyklų įrengimas“ sutartį nustatyta, kad perkančioji organizacija faktiškai pakeitė sutartį pratęsdama prekių pristatymo terminą ir šio pakeitimo tinkamai neįformino Viešųjų pirkimo įstatymo (VPĮ) nustatyta tvarka – pripažinta, kad buvo pažeistas VPĮ įtvirtintas skaidrumo principas. Toks tarnybos konstatavimas, ir mero „biurokratiniu“ pavadintas pažeidimas nėra jau toks nekaltas.

Paskelbus pirkimą, kuriame yra ir sutarties projektas su įgyvendinimo terminu, potencialiems tiekėjams (įmonėms) užduodama sąlyga, per kiek laiko turės būti atlikti darbai. Viešųjų pirkimų tarnyba konstatavo, kad sutarties įgyvendinimo terminas, paskelbus pirkimą, buvo vienas, o pasibaigus konkursui, pasirašius sutartį ir pradėjus ją įgyvendinti, buvo keičiamas. Kuo sutarties terminas trumpesnis, tuo sutarties kaina didesnė.

Viešųjų pirkimų tarnyba konstatavo, kad sutarties įgyvendinimo terminas, paskelbus pirkimą, buvo vienas, o pasibaigus konkursui, pasirašius sutartį ir pradėjus ją įgyvendinti, buvo keičiamas.

Kas gali paneigti, kad jei sutarties terminas būtų numatytas ilgesnis, pirkime dalyvavusios įmonės būtų pateikusios mažesnę kainą? Žiniasklaidai paviešinus faktą kad „perkant „auksinius narvelius“ pritrūko skaidrumo“, meras D. Kaminskas suskubo apie tai parašyti socialiniuose tinkluose, retoriškai klausdamas: „Kaip manote, šioje antraštėje daugiau tiesos ar manipuliacijos?“ Meras įraše pridėjo ir „keletą faktų apie projektą“.

Viešųjų pirkimų tarnyba nustatė pažeidimą, todėl nėra nė menkiausio pagrindo manipuliacijoms, o ir su tarnybos išvada galima susipažinti viešai. Galiausiai, jei jau meras teisus, savivaldybės administracija galėjo apskųsti Viešųjų pirkimų tarnybos išvadą. Mūsų visų žiniomis administracija to nepadarė, o ir daryti nėra dėl ko, nes pažeidimo faktas akivaizdus.

Įstatymus pažeidinėti labai blogai, tačiau savivaldybės vadovui meluoti – dar blogiau. Savo įraše socialiniuose tinkluose mero pridėti kai kurie faktai yra arba iškraipyti, arba visiškas melas. Štai vienas mero užrašytų teiginių: „Buvo vykdomas tarptautinis viešasis pirkimas. Pagal įstatymą skaidriau atlikti procedūrų nėra įmanoma. Jame dalyvavo 5 įmonės, laimėjo mažiausią kainą pasiūlęs tiekėjas“. Tiesa kiek kitokia, tik kam naudinga šią informaciją iškraipyti, kad atrodytų geriau, negu yra? Tiesa tokia – pirkimas buvo vienas, susidedantis iš dviejų dalių, viena pirkimo dalis, necituojant viso tikslaus konkurso pavadinimo, – „Dviračių stovėjimo vietų įrengimas“, antra – „Dviračių saugyklų įrengimas“. Pirkime dalyvavo 6 įmonės, iš kurių 3 buvo atmestos.

Taigi „Dviračių saugyklų įrengimo“ dalyje dalyvavo 2 įmonės: UAB „Šmikis“ ir UAB „Bipa“. „Dviračių stovėjimo vietų įrengimo“ dalyje dalyvavo 3: UAB „Šmikis“, UAB „Bipa“ ir UAB „Apastata“. Antrąją konkurso dalį „Dviračių saugyklų įrengimas“ laimėjo prieš 2 metus įsteigta UAB „Šmikis“. Įmonė pasiūlė saugyklas įrengti už 660 660 eurų. Šioje vykdomojoje sutartyje Viešųjų pirkimų tarnyba ir nustatė pažeidimą.

Prie viso to svarbu paminėti faktą, kad Tauragės savivaldybės taryba dar 2017 m. liepos 26 d. savo sprendimu patvirtino Darnaus judumo planą, kuriame 75 dviračių saugyklų įrengimui numatytas lėšų poreikis 225 tūkst. eurų. Konkursą šiai įmonei pavyko laimėti pasiūlius beveik tris kartus didesnę kainą negu numatyta Tauragės darnaus judumo plane.

Įstatymus pažeidinėti labai blogai, tačiau savivaldybės vadovui meluoti – dar blogiau.

Pažeidimai, susiję su skaidrumu, vykdant šią sutartį, Tauragėje iškelia daug abejonių ne tik opozicijai, tačiau ir rajono gyventojams. Jei daromi pažeidimai lemia, kad už darbus ar paslaugas Tauragei reikia mokėti daugiau, tai, pirmiausia, mūsų pačių, rajono gyventojų, sąskaita. Galiausiai, jei pinigai skirti ir iš Europos Sąjungos, jų vis tiek taškyti nevalia.

Nors projektas įgyvendinamas iš Europos Sąjungos lėšų, prie jo savo indėliu turi prisidėti ir Tauragės savivaldybė. Dviračių saugyklų įrengimo kainai išaugus beveik tris kartus, tiek pat kartų didėja ir savivaldybės lėšų suma. Tai reiškia, jog vietoje to, kad savivaldybė šiuos pinigus būtų panaudojusi gatvėms tvarkyti, socialinėms ar kitoms reikmėms, turės savivaldybės dalies prisidėjimu finansuoti abejones keliančių „auksinių narvelių“ įrengimą.

Šiandien kalbame tik apie skaidrumą, nors reikėtų kelti klausimą ir dėl „auksiniais narveliais“ vadinamų dviračių saugyklų reikalingumo. Vienos saugyklos, kurioje tilps 8 dviračiai, kaina – 8808 eurai, arba apie 704,7 euro už kvadratinį metrą. Panašiai tiek kainuoja buto kvadratinis metras 1990–1995 metais pastatytame name Tauragėje.

Iš viso mūsų mieste bus įrengti net 75 tokie „narveliai“. Šiuos „narvelius“ administruos įmonė, kuriai taip pat bus reikalingos lėšos iš savivaldybės biudžeto. Dar reikės pasirūpinti, kad prie dviračių saugyklų būtų įrengti privažiavimo takai, galiausiai 75 „narvelių“ priežiūrai, eksploatacijai ir apsaugai taip pat bus reikalingos biudžeto lėšos. Neabejoju, vieno dviračio pastatymo kaina gali perkopti ir 1000 Eur...

Yra nemažai žmonių, kurie mano, kad pirma „narvelių“ rajono valdžia turėjo sutvarkyti dviračių takų tinklą mieste ir tam aš visiškai pritariu, tačiau tai rūpi tik gyventojams, o ne rajono valdžiai.

Rita Grigalienė yra Tauragės rajono savivaldybės tarybos socialdemokratų frakcijos seniūnė.

Susiję straipsniai

Close