Rezoliucijos dėl A. Lukašenkos režimo nusikaltimų teikėja Dovilė Šakalienė: mūsų kaimynystėje vyksta kraupūs dalykai

Rezoliucijos dėl A. Lukašenkos režimo nusikaltimų teikėja Dovilė Šakalienė: mūsų kaimynystėje vyksta kraupūs dalykai

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narės, LSDP pirmininkės pavaduotojos Dovilės Šakalienės rengtas Seimo rezoliucijos projektas „Dėl sunkių sistemingų žmogaus teisių pažeidimų Baltarusijoje“ sulaukė plataus Parlamento frakcijų palaikymo.

„Baltarusija slepiasi kruvinos Rusijos agresijos šešėlyje, tačiau ji ne tik uoliai talkina Putino režimui, bet ir tęsia žiaurias represijas prieš Baltarusijos žmones. Kaip artimiausi kaimynai, privalome nuosekliai kelti į dienos šviesą Lukašenkos režimo nusikaltimus, diktatoriui siekiant pasinaudoti karo dūmų uždanga, kai viso pasaulio akys nukreiptos į Ukrainą“, – pabrėžia D. Šakalienė.

Konsultuodamiesi su Seimo Užsienio reikalų komiteto nariais ir ekspertais, tarp jų ir buvusiu Konstitucinio teismo pirmininku prof. Dainiumi Žalimu, D. Šakalienė ir LSDP Užsienio reikalų komiteto vicepirmininkas dr. Ruslanas Baranovas parengė rezoliucijos projektą, kurį Seimas ketvirtadienį priėmė vienbalsiai.

Rezoliucijoje raginama kartu su specialiuoju tarptautiniu tribunolu, kuris tirs agresijos nusikaltimą prieš Ukrainą, inicijuoti specialiojo tarptautinio tribunolo Baltarusijos režimo nusikaltimams tirti steigimą. „Tokiems tarptautiniams nusikaltimams netaikomi jokie senaties terminai, o jų tyrimas ir atsakingų asmenų baudžiamasis persekiojimas yra visos tarptautinės bendruomenės interesas“, – pažymima rezoliucijoje.

Seimo rezoliucijoje nurodoma, kad „Baltarusijos režimo masinės represijos prieš pilietinę visuomenę vykdomos iki šiol. ... Dešimtys tūkstančių [protestuotojų] buvo sulaikyti. Šiuo metu Baltarusijoje yra apie 1 500 politinių kalinių, tarp jų – ir nepilnamečių vaikų. Politiniai kaliniai verčiami dėvėti juos identifikuojančius ženklus, kankinami, iš jų tyčiojamasi, jiems laiku nesuteikiama medicinos pagalba, o juos ginantys advokatai netenka licencijų.“

„Kalinama viena ryškiausių 2020-ųjų protestų lyderė, Sacharovo premijos laureatė Marija Kalesnikava šių metų lapkričio 29-ąją po operacijos buvo atsidūrusi reanimacijoje. ... Nobelio taikos premijos laureatas Alesis Beliackis ir jo kolegos iš žmogaus teisių organizacijos „Viasna“ vis dar kalinami. Visų didžiųjų Baltarusijos opozicinių partijų lyderiai yra įkalinti, šalyje sunaikinta nepriklausoma žiniasklaida ir uždarytos pilietinės visuomenės organizacijos. ... Lapkričio mėn. pradžioje Baltarusijoje buvo sulaikyta mokytoja, Lietuvos Respublikos pilietė Jelena Cimbalist“, – nurodoma rezoliucijoje.

„Baltarusijos režimas naikina baltarusių nacionalinę tapatybę, diegdamas šalyje „rusų pasaulio“ ideologiją, ir dalyvauja vykdant agresijos prieš Ukrainą nusikaltimą, prisideda prie Rusijos režimo vykdomų karo nusikaltimų, nusikaltimų žmoniškumui ir genocido nusikaltimų Ukrainoje“, – sakoma rezoliucijoje.

Susiję straipsniai

Close