Registrų centras užtrenkė duris Seimo socialdemokratams, norintiems sužinoti apie antstolių veiklą

Registrų centras užtrenkė duris Seimo socialdemokratams, norintiems sužinoti apie antstolių veiklą

Seimo socialdemokratų partijos frakcijos nariams nusiuntus Valstybės įmonei Registrų centrui užklausą, susijusią su skurde gyvenančių žmonių įsiskolinimo mastais ir antstolių veikla, buvo užtrenktos durys. Seimo nariams valstybės įmonė atsakė, kad informacija yra prekė ir už ją privalu mokėti. Kurioziška, bet Seimo nariai už įstatymo kūrimo procesui reikalingą informaciją negali mokėti iš parlamentinių lėšų – taip pažeistų įstatymą, nei iš savo lėšų – taip supainiotų interesus, nes informaciją naudoja ne asmeninėms reikmėms.

Prašo pinigų, kurių mes negalime sumokėti nepažeisdami įstatymų.

„Regis nekyla net klausimo, kad valstybės politika turi būti grindžiama įrodymais, patikimais duomenimis, tačiau staiga paaiškėja, kad prie kritiškai svarbių duomenų prieiti nėra galimybių net Seimo nariui. Seimo Statutas nurodo įmonių, įstaigų ir organizacijų prievolę pateikti Seimo nariui duomenis jo veiklos klausimais, tačiau pasirodo, kad „uždarų duomenų“ virusas plinta jau ir į parlamentinės kontrolės sritį. Kaip kokybiškai tęsti darbą su itin socialiai jautrios ir pažeidžiamos grupės apsauga – neaišku“ sako Registrų centrui užklausą pateikusi socialdemokratė Dovilė Šakalienė.

Seimo socialdemokratų partijos frakcijos narė Dovilė Šakalienė, bendradarbiaudama su Nacionaliniu skurdo mažinimo centru, pateikė užklausą apie skurstančių žmonių įsiskolinimo mastus, tiksliau, kiek skolų yra perduota antstoliams, kokio amžiaus grupės Lietuvoje linkę įsiskolinti, kiek yra tarp skolininkų socialinių pašalpų gavėjų, pensininkų, ir panašių klausimų. Tačiau Registrų centras, nepaisydamas Seimo statuto, įpareigojančio visas institucijas pateikti informaciją, susijusią su parlamento veikla, atsisakė teikti duomenis. Negana to, pasiūlė susimokėti už duomenis, kurie reikalauja specialaus apdorojimo.

“Paaiškėjo, kad Seimo nariai siekdami išsiaiškinti tikrąją situaciją dėl skurde gyvenančių žmonių galimybių ištrūkti iš skolų spąstų, negali gauti informacijos, kurią išanalizavus galima būtų ieškoti sprendimų. Tiesą sakant, Seimo nariai gauti tokią informaciją teisinį pagrindą tikrai turi, tačiau Registrų centras motyvuoja, esą įstatyme nenumatyta galimybė dėl neatlygintino  informacijos teikimo Seimo nariams. Štai ir prašo pinigų, kurių mes negalime sumokėti nepažeisdami įstatymų”, - sako opozicijos lyderis, socialdemokratas Julius Sabatauskas.

Jau anksčiau buvo kilęs triukšmas viešoje erdvėje, kai Registrų centras atsisakė teikti informaciją žurnalistams. Tuomet Vyriausybė leido Valstybės įmonei teikti tą informaciją, bet jos teikimas, beje, vis dar nėra įstatymiškai reglamentuotas.

Socialdemokratams besiaiškinantiems situaciją, kaip  Seimo nariams gauti informaciją, reikalingą analizavimui ir įstatymų kūrimui, buvo pasiūlyta kreiptis į Teisingumo ministeriją, kuri, įvertinusi Seimo narių suformuluotą užklausą, kreiptųsi į Registrų centrą, tuomet apmokėtų pateiktą “Registrų centro” sąskaitą ir tik tuomet parlamentarai gautų reikiamus duomenis.

Susiję straipsniai

Close