R. Karbauskio siūlymai pavojingi vaikams – laipsniuojama žala jų gyvybei, sako socialdemokratai

R. Karbauskio siūlymai pavojingi vaikams – laipsniuojama žala jų gyvybei, sako socialdemokratai

Seimo socialdemokratai atkreipia dėmesį, kad Ramūnas Karbauskis savo siūlymus Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymui registravo iškart po savivaldos rinkimų. R. Karbauskis, iki rinkimų neviešindamas savo pozicijos visuomenei, nesitarė ir su nevyriausybininkais.

„Pasikalbėjimas su dviem tėvų organizacijomis ir visiškas ignoravimas daugelį metų profesionaliai vaiko teisių apsaugos srityje dirbančių ekspertų ir nevyriausybinių organizacijų rodo arba visišką parlamentaro neprofesionalumą, arba sąmoningą norą sukliudyti tinkamai dalyvauti procese išmanantiems situaciją praktikams“, - sako Seimo socialdemokratų frakcijos narė Dovilė Šakalienė.

Kitas nesuprantamas R. Karbauskio pataisų momentas – įvardinta nereikšminga žala vaiko sveikatai – kuri, neva nekelia grėsmės. Niekur teisės aktuose neišskiriama, kas yra reikšminga, o kas yra nereikšminga žala sveikatai. Remiantis 2003 m. Vyriausybės nutarimu, sveikatos sutrikdymo mastas skirstomas į sunkų, nesunkų ir nežymų. Taigi, reikšminga žala sveikatai logiškai turėtų būti laikoma sunkus sveikatos sutrikdymas, kuris apibūdinamas kaip sunkus suluošinimas, dėl kurio asmuo netenka daugiau kaip 30 proc. darbingumo.

„Net nesunkus sveikatos sutrikdymas reiškia, kad vaikas gali būti taip sužalotas, kad vėliau netektų iki 30 procentų darbingumo. Tačiau, pagal Karbauskio pasiūlymus, tai nebūtų laikoma pakankama grėsme, kad būtų nustatytas vaikui apsaugos poreikis“, - teigia D. Šakalienė.

Pasak Seimo narės, reikšminga žala gyvybei teisine prasme yra nonsensas. Tėra viena žalos gyvybei forma - mirtis. Ji nelaipsniuojama.

Dėl mažamečių palikimo vienų -  jau šiandien įstatyme numatyta galimybė palikti vaiką vieną esant objektyviai būtinybei. Dabar įvedama vertinamoji sąvoka "trumpalaikis palikimas" - viena vertus, bus visiškai neaišku, kiek yra tas trumpas laikas, antra vertus, gelbėtojų tarnybos pabrėžia, kad ir per trumpą laiką palikti vieni mažamečiai vaikai gali susižaloti ar net žūti.

„Pagal Karbauskį, tėvai turės prisiimti atsakomybę už sprendimą kas yra "pagal amžių ir brandą pajėgūs pasirūpinti" mažesniais vaikais. Tuomet klausimas, ar girtos motinos paliktas dvimečio prižiūrėti penkiametis jai atrodė brandus. Abu vaikai tuomet sudegė“, - pataisas komentuoja socialdemokratų frakcijos seniūnas Julius Sabatauskas.

Susiję straipsniai

Close