R. Budbergytė – po Lietuvos banko išvadų dėl maisto kainų: įvardytos priežastys – Vyriausybės abejingumas problemai ir Navicko bei Kreivio neatlikti darbai

R. Budbergytė – po Lietuvos banko išvadų dėl maisto kainų: įvardytos priežastys – Vyriausybės abejingumas problemai ir Navicko bei Kreivio neatlikti darbai

Lietuvos bankui (LB) pirmadienį pristačius maisto kainų augimo analizės rezultatus, socialdemokratė Rasa Budbergytė įspėja, kad Ingridos Šimonytės pasirinktas kursas – nieko nedaryti stebint drastiškai augančias maisto kainos – yra nepateisinamas. Socialdemokratai vėl rengiasi kviestis žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką.

Parlamentarė atkreipia dėmesį į LB įžvalgą, kad būtent žemės ūkio sektoriuje kainos augo sparčiau negu sąnaudos. Maisto kainų lygis Lietuvoje ir kitose Baltijos kaimynėse itin sparčiai vijosi ES šalių vidurkį, o kai kurių produktų kainos net viršija ES lygį, tuo tarpu atlyginimai, nors ir didėjo, bet nesiekia europietiškų.

Vertindama žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko vaidmenį, parlamentarė pažymi, kad žemės ūkyje nepakankamai skatinama kooperacija, o ES paramos schemos planuojamos neįsiklausant į žemės ūkio sektorių poreikius.

„Lietuva iš ES valstybių išsiskiria ne tik didžiausia infliacija, bet ir mažiausia parama vietinei maisto produkcijai“, – sako R. Budbergytė, pažymėdama, kad tarp žemės ūkio produkcijos tiekėjų jaučiama konkurencijos stoka, o smulkieji ūkininkai „paliekami už borto“.

Parlamentarė taip pat atkreipia dėmesį LB valdybos pirmininko pavaduotojo Raimondo Kuodžio pastabą, kad Lietuvos Vyriausybė nedėjo pastangų, skirtingai nei tokios šalys kaip Ispanija, kuri „labai skirtingai tvarkėsi su savo energetikos iššūkiais“ – Briuselyje išsiderėjo energetinės salos statusą, pradėjo subsidijuoti energijos gamybą.

Pasak R. Budbergytės, dėl D. Kreivio „nerezultatyvaus veikimo ar net neveikimo“ Lietuva ES lygiu neišsiderėjo jokių reikšmingų išlygų, kurios būtų leidusios sušvelninti energetikos kainų šoką.

„Esant dabartinei situacijai energetikos sektoriuje, kai prognozuojama, kad ir toliau jusime energijos kainų poveikį infliacijai, ministras D. Kreivys jau turėtų pakuotis daiktus savo kabinete. Ir visa Vyriausybė šiuo atžvilgiu neturi kuo pasigirti. Ispanijoje infliacija – 6 proc., o Lietuvoje – virš 20 proc.“, – pažymi parlamentarė.

„Maisto produktų kainų kilimas lėtės, bet ne taip greitai, kaip mažės energijos kainos, todėl būtina nedelsiant ieškoti laikinų sprendimų, kad padėtume žmonėms įpirkti maistą. Socialdemokratai siūlo laikinai įvesti pridėtinės vertės mokesčio lengvatą nors būtiniausiems maisto produktams. Šiuo metu tai vienintelis būdas paveikti kainas. Tai būtų laikinas sprendimas, kol šoką patyrusi ekonomika stabilizuosis“, – sako R. Budbergytė.

Seimo narė primena, kad šiemet „atidžiau stebėti“ mažmeninės prekybos tinklų kainas yra garsiai įsipareigojusi Konkurencijos taryba.

„Vertinti galimų kartelinių susitarimų įtaką maisto kainoms LB nėra kompetentingas. Tai Konkurencijos tarybos uždavinys. Tikiuosi, kad netrukus ir iš šios rinkos priežiūros tarnybos sulauksime tyrimo. Tačiau žmonės laukia ir savalaikių Vyriausybės politinių sprendimų. Privalome matyti, kad maistas tampa nebeprieinamas mažesnes pajamas uždirbantiems žmonėms“, – įspėja Seimo narė socialdemokratė R. Budbergytė.

Socialdemokratai dar praėjusių metų pabaigoje paskelbė kreipimąsi ragindami ištirti, ar maisto kainos Lietuvoje taip drastiškai didėja ir dėl verslininkų veiksmų.

Close