Po nutekintų „CityBee" klientų duomenų J. Sabatauskas Seime inicijuoja tyrimo parlamentinę kontrolę

Po nutekintų „CityBee“ klientų duomenų J. Sabatauskas Seime inicijuoja tyrimo parlamentinę kontrolę

Programišiams nutekinus 110 tūkstančių Lietuvoje registruotų automobilių dalijimosi paslaugos „CityBee" vartotojų duomenis, Seimo pirmininkės pavaduotojas Julius Sabatauskas inicijuoja incidento parlamentinę kontrolę.

Pasak J. Sabatausko, tokią būtinybę diktuoja nutekintų duomenų mastas, būtina suformuoti ir tokių situacijų prevencijos praktiką.

Socialdemokrato teigimu, nors duomenų nutekėjimo atvejų būta anksčiau, su tokiu mastu Lietuvoje susiduriame pirmą kartą, todėl būtina užtikrinti, kad tyrimai bus vykdomi objektyviai, o atsakingi už šią situaciją asmenys neišvengs atsakomybės.

„Kalbu ne tik apie fiziškai duomenis nutekinusius asmenys, bet ir institucijas, kurios privalo vykdyti įmonių, kurios tvarko asmeninius duomenis kontrolę. Taip vadinamasis Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR) Lietuvoje galioja jau beveik trejus metus, tačiau, panašu, kad tinkamo jo laikymosi užtikrinti taip ir nepavyksta. Todėl inicijuosiu šios situacijos parlamentinę kontrolę Teisės ir teisėtvarkos komitete", – informavo J. Sabatauskas.

Didelį susirūpinimą parlamentarui taip pat kelia ir išankstiniai teisingumo ministrės Evelinos Dobrovolskos situacijos vertinimai.

Ministrės komentarai, anot J. Sabatausko, gali būti vertinami ir kaip tam tikras spaudimas tyrimus atliksiančioms įstaigoms, taip galimai pažeidžiant nuo duomenų nutekėjimo nukentėjusių asmenų teises.

„Ministrės noras nuraminti visuomenę yra sveikintinas, tačiau pareigas einantis ministras turėtų apsiriboti informavimu apie jo inicijuotus tyrimus ir jam pavaldžių institucijų veiksmus bei susilaikyti nuo išankstinių vertinimų dėl duomenų jautrumo ar galimų rizikų vertinimų. Tam yra šios srities profesionalai ir tyrimus atliekantys pareigūnai.

Tuo tarpu pareiškimai apie žemas rizikas gali būti vertinami kaip atsakomybės kratymasis dėl jai pavaldžių įstaigų darbo kokybės arba tam tikras spaudimas tyrimą vykdančioms institucijoms ar pareigūnams, o tai gali turėti įtakos nukentėjusių teisėms. Juk jau dabar aišku, kad šioje situacijoje nei baudžiamojo persekiojimo, nei civilinių ieškinių išvengti greičiausiai nepavyks", – sako J. Sabatauskas.

Dėl duomenų nutekėjimo Socialdemokratų frakcijos ir Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys inicijuos parlamentinę esamos situacijos kontrolę, kurios metu bus siekiama išsiaiškinti ką ir kaip dėl duomenų nutekėjimo iš „CityBee" daro valstybinės institucijos, taip pat, kaip Lietuvoje yra užtikrinama duomenų apsaugos kontrolė.

Primename, kad pirmadienio popietę paaiškėjus, kad kibernetiniai nusikaltėliai forume paskelbė apie 110 tūkst. Lietuvoje registruotų „CityBee" klientų informaciją, ikiteisminį tyrimą dėl pavogtų duomenų pradėjo Lietuvos kriminalinės policijos biuras.

Tyrimą taip pat pradėjo asmens duomenų apsaugos priežiūros institucija Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija (VDAI).

Tuo metu teisingumo ministrė E. Dobrovolska antradienį sakė, kad rizikos, kylančios nutekėjus dalies „CityBee" klientų asmens duomenims, yra laikomos mažomis, todėl nukentėjusiems asmenims kol kas nesiūloma keisti banko kortelių ar vairuotojo pažymėjimo.

Susiję straipsniai

Close