Opozicijos lyderis atkirto „valstiečiams“ – klaidina kalbėdami apie 3 procentų rinkimų kartelę

Opozicijos lyderis Julius Sabatauskas Valstiečių ir žaliųjų sąjungos vadovų R. Karbauskio bei A. Širinskienės samprotavimus apie patekimo į Seimą kartelės nuleidimą vadina klaidinančiais.

Rekomendacijos skirtos valstybėms, kur kartelė pernelyg užaukštinta ir siekia dviženklį procentų skaičių.

„Valdantieji griebiasi desperatiškų pareiškimų apeliuodami į Europos tarybos rekomendaciją, kad ji siūlo mažinti patekimo į parlamentus barjerą. Bet „valstiečiai“ pamiršta arba galbūt specialiai klaidina, kad rekomendacijos skirtos valstybėms, kur kartelė pernelyg užaukštinta ir siekia dviženklį procentų skaičių, taip pat valstybėms, kuriose yra proporcinė rinkimų sistema. Tai yra, kai rinkimuose dalyvauja tik partijos su savo kandidatų sąrašais. Tuo tarpu Lietuvoje, ir dar trijose šalyse – Vokietijoje, Italijoje, Vengrijoje – yra mišri rinkimų sistema, kai pusė parlamento narių ir taip išrenkama vienmandatėse apygardose. Visose šiose valstybėse egzistuoja 5 procentų patekimo į parlamentus riba ir niekas net nebesvarsto dėl jos mažinimo“, - sako J. Sabatauskas.

Pasak Seimo nario, „valstiečiai“ remdamiesi Europos tarybos rekomendacijomis nutyli, kad tai skirta tokioms valstybėms, kur,  tautinių mažumų ar kitų grupių atstovams sudėtinga perkopti, pavyzdžiui, 10 procentų rinkimų kartelę.

Opozicijos lyderis primena, kad politikos ekspertų vertinimu, Lietuvos politinė sistema kol kas nėra stabili. Kone per kiekvienus rinkimus atsiranda naujų politinių darinių, partijų, užsigriebiančių gelbėtojų ir žadėtojų vaidmens. Rinkėjai taip pat blaškosi.

„Į Seimą kaskart išrenkama daugybė savo pozicijų ir vertybių neišgryninusių, bet daug prižadančių  politikų, kuriais nuolat rinkėjai nusivilia. Seimas ir taip sudaromas iš daugybės politinių jėgų, jėgelių, kurios dar ir nuolat skaidosi. Valstybės raidai ir gyventojų pasitikėjimui valstybe tai nepadeda. Todėl ir šitas valdančiųjų užmojis nuleisti Seimo rinkimų kartelę nuo 5 iki 3 procentų yra ne tik netikslingas, bet žalingas ir klaidinantis“, - sako J. Sabatauskas.

Close