O. Leiputė: Vyriausybės sprendimas mažins studijų prieinamumą

O. Leiputė: Vyriausybės sprendimas mažins studijų prieinamumą

Vyriausybės sprendimas didinti norminę studijų kainą tuo pačiu mažinant valstybės finansuojamų studijų skaičių yra socialiai neteisingas, sako opozicinės Seimo Socialdemokratų frakcijos seniūno pavaduotoja Orinta Leiputė.

Pasak Seimo narės, didinti aukštojo mokslo finansavimą būtina, tačiau ne tokiu būdu ir ne tokiomis priemonėmis, kokias siūlo Švietimo, mokslo ir sporto (ŠMSM) ministerija.

Tai reiškia, kad mažės prieinamumas studijuojantiems savo lėšomis, nes studijos jiems brangs.

„Valstybės finansuojamų studijų vietų skaičiaus mažinimas reiškia, kad daugiau nei tūkstantis studentų paliks Lietuvą ir ieškos studijų už mūsų šalies ribų. Juolab, kad ketinama didinti finansavimą vienam studentui. Tai reiškia, kad mažės prieinamumas studijuojantiems savo lėšomis, nes studijos jiems brangs. Vyriausybės sprendimas yra socialiai neteisingas“, - sako O. Leiputė.

Seimo narė teigia, kad tiek Lietuvos studentų, tiek Moksleivių sąjunga kreipėsi į Vyriausybę ir yra sunerimę dėl priimamų sprendimų bei primena, kad abiturientai dėl pandemijos ir šalyje įvesto karantino negauna normalaus, kokybiško ugdymo, o pasirengimas brandos egzaminams nukenčia.

Privalo būti valstybės finansuojamos pirmosios pakopos studijos pagal sutartis su aukštosiomis mokyklomis.

„Daliai regionuose gyvenančių moksleivių bus dar sunkiau konkuruoti su didesnes galimybes turinčiais ir gebančiais pasisamdyti korepetitorius. Atskirtis tik augs. Visa tai lems ir įstojimo į aukštąją mokyklą galimybes. Aukštojo mokslo prieinamumas lemia tolimesnę mūsų šalies ekonominę, socialinę raidą, užtikrina valstybės konkurencingumą. Būtina peržiūrėti specialybių programas, jų aktualumą, bet vien keliant studijų kainą problemų neišspręsime“, - vertina O. Leiputė.

Socialdemokratai laikosi nuomonės, kad aukštojo mokslo sistema turi skatinti stojančiuosius rinktis ne tik madingas, bet ir visuomenės raidos bei ūkio poreikius atitinkančias studijų programas.

„Privalo būti valstybės finansuojamos pirmosios pakopos studijos pagal sutartis su aukštosiomis mokyklomis, jose numatant studijuojančių skaičių ir įsipareigojimus dėl studijų kokybės bei studentams teikiamos akademinės ir socialinės paramos. O žmonės, nepriklausomai nuo jų gyvenamosios vietos, pajamų, turėti lygias galimybes studijoms“, - teigia O. Leiputė.

Susiję straipsniai

Close