Neįgaliuosius prižiūrės vadybininkai? Socialdemokratai įspėja apie dar vieną pavojingą valdžios planą

Neįgaliuosius prižiūrės vadybininkai? Socialdemokratai įspėja apie dar vieną pavojingą valdžios planą

Vyriausybei užsimojus pertvarkyti negalią turinčių žmonių gyvenimą, socialdemokratai įspėja, kad ir vėl skubama viską ardyti ir naikinti, neišanalizavus žmonių poreikių ir galimų tragiškų pertvarkos padarinių.

Pirmadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje socialdemokratas Algirdas Sysas, komentuodamas valdžios ketinimus steigti naują agentūrą su „vienu langeliu“, apibūdino šiuos planus kaip dar vienas „pinkles“ ir naują smūgį pažeidžiamiausiems visuomenės nariams.

„Socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės vyriausybei pristatyta „negalios reforma“ – tarsi dūris į nugarą, nes ir vėl viskas rengiama ministerijos kabinetuose, nesitariant su žmonėmis, kuriuos šios pertvarkos palies tiesiogiai. Ministrė nutarė pažaisti 200 tūkstančių žmonių likimu“, – piktinasi parlamentaras.

A. Syso žiniomis, dauguma neįgaliųjų organizacijų, visų pirma regionuose, nebuvo deramai informuotos apie ministerijos sumanymus, „tik kažką apie tai girdėjo“. Pasak parlamentaro, „jei skelbiama „optimizacija“, nieko gero nelauk“.

Socialdemokratai įspėja, kad užsimota naikinti 17 metų veikiančią Ginčų komisiją ir jos funkcijas perduoti institucijoms, neturinčioms nei kompetencijos, nei patirties svarstant neįgalumo klausimus.

A. Sysas sako nesuprantąs, kaip galima siūlyti mažiau dėmesio kreipti į sveikatą vertinant žmogaus neįgalumo lygį – būtent tai siūlo ministerija.

„Tik medikai gali nustatyti ligas ir traumas. Net 52 proc. asmenų su negalia pripažinti neįgaliais dėl vidaus organų ir kitų sveikatos sutrikimų. Kas bus, jei dėl neįgalumo „iš akies“ spręs vadybininkai?“ – klausia A. Sysas.

„Ir kas per vieni tie ministerijos reklamuojami „atvejo vadybininkai“? Iš kur jie bus paimti? Ir baisiausia – kokia bus jų atsakomybė?“ – stebisi parlamentaras.

Neįgaliųjų bendruomenės atstovų vertinimu, čia atsiveria nauja erdvė korupcijai.

Rugsėjo 14 d. vyriausybė pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) siūlomoms naujovėms, kurios palies daugiau kaip 220 tūkst. žmonių su negalia.

Šiuo metu negalios vertinimas grindžiamas medicininiais kriterijais, kurie sudaro apie 90 proc. visų kriterijų. Vyriausybė pritarė, kad negalios vertinimo modelis būtų grindžiamas „asmens gebėjimų“ vertinimu.

Ministerijos „Pranešime spaudai lengvai suprantama kalba“ rašoma: „Ne visi žmonės su negalia gyvena gerai. ... Ministerija padeda žmonėms su negalia. Ministerija yra vieta, kurioje dirba žmonės. Ten žmonės sprendžia klausimus, kurie yra svarbūs visai Lietuvai. Kai specialistai nustato žmogaus negalią, daugiausia žiūri į jo sveikatą. Taip yra dabar. Bet ministerija siūlo, kad specialistai daugiau žiūrėtų į tai, ką žmogus gali daryti .... Todėl ministerija siūlo sukurti vieną vietą .... Ši vieta vadintųsi Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra. Agentūra yra institucija.“

Susiję straipsniai

Close