Nauji socialdemokratų pasiūlymai dėl energijos kainų: taikinyje – bendrovė „Ignitis“

Nauji socialdemokratų pasiūlymai dėl energijos kainų: taikinyje – bendrovė „Ignitis“

Ministrams pareiškus, kad jokių naujų, skubių priemonių energijos kainų šokui švelninti esą nereikia, opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pažymi, kad dar yra daug erdvės greitiems sprendimams, kurie iš karto pagerintų sparčiai besikeičiančią situaciją.

Pavyzdžiui, kuo greičiau koreguoti mažmeninio elektros tiekimo sistemą, įsigyti elektrą ne vien per biržą.

„Padėtis Lietuvos elektros ir šilumos energetikoje yra kritiška. Ministrai svarsto tolimus, vos ne penkmečio planus, bet sprendimų reikia šiandien. Pigių (hidro-, vėjo, saulės) elektros generacijos pajėgumų akivaizdžiai nepakanka, esamų elektros jungčių su kaimyninėmis šalimis pralaidumas – per menkas. Ir šioje nestabilioje situacijoje dar vyksta mažmeninio elektros tiekimo liberalizacijos procesas“, – įspėja Seimo narys socialdemokratas Algirdas Sysas.

Pasak parlamentaro, valdžia leido liberalizacijos procese dalyvauti ir finansiškai silpnoms įmonėms, neturinčioms savų elektros generavimo pajėgumų, o istorija su „Perlas energija“ parodė valdžios ir jos tarnybų aplaidumą.

Socialdemokratų prognozėmis, VERT nustatoma visuomeninio tiekimo kaina kitų metų I pusmetį bus maždaug dvigubai didesnė.

„Garantinio tiekimo kaina irgi auga su kiekvienu mėnesiu. Kainos vartotojams priklausys nuo to, kokia bus nustatyta reguliuojama tinklo paslaugų kaina, taip pat nuo to, kokia bus valstybės teikiama kompensacija. Todėl raginame VERT ir vyriausybę kuo greičiau, nelaukiant gruodžio, nustatyti reguliuojamą tinklo paslaugų kainą kitų metų I pusmečiui, visuomeninio tiekimo kainą ir, svarbiausia, kompensacijos tvarką ir kompensacijos dydį“, – socialdemokratų poziciją aiškina A. Sysas.

Socialdemokratai pasisako už svarų kompensacijų didinimą. Be to, jų įsitikinimu, vyriausybė ir Seimo dauguma turėtų nedelsdama imtis koreguoti elektros mažmeninio tiekimo sistemą.

Anot socialdemokratų, būtina panaikinti įpareigojimą visuomeniniam tiekėjui įsigyti elektrą tik biržoje.

„Reikia leisti įsigyti elektros taip pat ir pagal ilgalaikius sandorius tiesiogiai iš elektros gamintojų. Tai stipriai paveiktų reguliuojamą visuomeninio elektros tiekimo kainą“, – pažymi A. Sysas.

Socialdemokratai ragina svarstyti galimybę elektros visuomeninio tiekimo funkciją iš UAB „Ignitis“ perduoti AB „ESO“: „Ignitis“ veiktų tik kaip nepriklausomas tiekėjas.

„Taip būtų panaikintas interesų konfliktas UAB „Ignitis“ viduje: juk dabar ši įmonė – ir visuomeninis, ir nepriklausomas tiekėjas“, – paaiškina A. Sysas.

Socialdemokratai taip pat ragina galvoti apie garantinio tiekimo atsisakymą: visiems vartotojams, kurie neturi sutarčių su nepriklausomais tiekėjais (arba šių tiekėjų bankroto atveju) turėtų būti leidžiama neribotai naudotis visuomeniniu tiekimu, kurio kainą nustato VERT.

Anot socialdemokratų, tokiu būdu visi nepriklausomi tiekėjai konkuruotų ne tik tarpusavyje, bet ir su visuomeniniu tiekėju.

Paprasčiausias būdas, kuris padėtų greitai sumažinti kainas didmeninėje elektros biržoje, anot socialdemokratų – „saikingos kainų kepurės uždėjimas dujų generacijai“.

„Ministrai turėtų ne žiovauti, o dėti visas pastangas, kad Lietuva, Latvija ir Estija gautų tokią pat teisę kaip Ispanija ir Portugalija: uždėti dujų generacijai „kainų kepurę“, dalinai subsidijuojant dujų, naudojamų elektrai gaminti, kainą“, – pažymi Seimo narys socialdemokratas A. Sysas.

Susiję straipsniai

Close