Matas Skamarakas. Kaukių balius

Matas Skamarakas. Kaukių balius

Ilgai teigusi, kad apsauginės kaukės žmonių nuo viruso neapsaugo, mūsų Vyriausybė priėmė priešingą sprendimą ir nurodė, jog jas viešoje vietoje privalo dėvėti visi. Maža to, kaip tikra policinė valstybė, ėmėme stropiai bausti žmonės už tai, kad viešumoje jie pasirodo be kaukių.

Medicininių kaukių Lietuvoje kurį laiką net nebuvo įmanoma nusipirkti, o likusias rinkoje spekuliantai pardavinėjo kosminėmis kainomis.

Ne visur, tačiau šiomis dienomis prekybininkai pasipildė kaukių atsargas ir jų rasti jau nesunku, tačiau kaina ir toliau išlieka labai didelė ir ne visiems prieinama.

Kodėl pats ministras vietoje aukšto apsaugos standarto turinčio respiratoriaus nedėvi šaliko?

Nerandančius ar negalinčius įsigyti medicininės kaukės, sveikatos apsaugos ministras ragina imti po ranka pasitaikiusį šaliką ar skarelę – šie, anot ministro, atlieka panašią funkciją. Tačiau, kyla klausimas, kodėl pats ministras vietoje aukšto apsaugos standarto turinčio respiratoriaus nedėvi šaliko?

Nesu matęs operaciją atliekančių medikų, kurie vietoje medicininių kaukių naudotų šalikus ir skareles. Tai tik patvirtina faktą, kad medicininė kaukė nuo viruso neapsaugo, tad ką bekalbėti apie paprastus medžiaginius pakaitalus, kurie neturi jokių apsauginių medžiagų, sulaikančių ar filtruojančių kenksmingas daleles?

Maža to, net ir turint medicininę kaukę, reikia laikytis griežtų jos naudojimo instrukcijų. Neliesti rankomis, naudoti tik ribotą laiką.

Mano garbaus amžiaus kaimynė, dovanų gavusi vienkartinę medicininę kaukę, ją naudoja jau antrą savaitę. Po kiekvieno kaukės panaudojimo tvarkingai sulanksto, nupurto dulkes ir kišasi į kišenę... Taip dėvima kaukė apsaugo tik nuo baudų, bet ne nuo virusų.

Dar baisesnė situacija su žmonėmis, kurie gyvena visiškame skurde. Mane šokiravo žinia, kad nepasiturintys žmonės, bandydami apsisaugoti nuo gręsiančių didelių baudų, naudoja kitų žmonių išmestas medicinines kaukes. Išliks tik stipriausi ir turintys pinigų? Baisios, neapgalvotų sprendimų pasekmės...

Stebina ir didžiųjų prekybos centrų darbo specifika. Prie durų sustatyti apsaugos darbuotojai nepraleidžia nei vieno, kurie apsipirkti užsuka be kaukės. Žiniasklaida praneša apie ne vieną incidentą, kilusį tarp apsipirkti atėjusio žmogaus ir apsaugos.

Mano pasiūlymas prekybininkams – nemokamai dalinti vienkartines medicinines kaukes visiems jų neturintiems, į prekybos centrą užsukusiems pirkėjams.

Tokių konfliktų tikrai galima išvengti. Mano pasiūlymas prekybininkams – nemokamai dalinti vienkartines medicinines kaukes visiems jų neturintiems, į prekybos centrą užsukusiems pirkėjams. Dėl kelių dešimčių per dieną išdalintų kaukių, prekybininkų pelnai tikrai nenukentės.

Jei valdžia baustų ne kaukės neturintį žmogų, o privalomo karantino nesilaikančius, uždarinėti Nemenčinės miestelio nereikėtų. Lygiai taip pat ir su spekuliantais, uždirbinėjančiais iš kitų nelaimių. Kiek žinome atvejų, kuomet valdžia nubaudė medicininių kaukių perpardavinėtojus, turtus susikrovusius iš prievolės viešumoje dėvėti medicinines kaukes?

Akivaizdu, sprendimas įvesti prievolę viešose vietose dėvėti medicinines kaukes priimtas, neapgalvojus pasekmių ir tinkamai nepasiruošus. Gali būti, jog pagrindinis jo tikslas – paskatinti namie pasilikti visus, kaukių neturinčius ar neišgalinčius jų nusipirkti, tačiau kaip tiems žmonėms nusipirkti pavalgyti?

Su kolegomis savanoriais visoje Lietuvoje stengiamės padėti tiems, kam šiandien pagalbos reikia labiausiai, tačiau, akivaizdu, jog vien savanorių pastangų neužteks. Pirmiausia, kreipiuosi į valstybines institucijas ir raginu jas visas prisidėti prie nepasiturinčių, rizikos grupėje esančių žmonių aprūpinimo apsauginėmis priemonėmis.

Taip pat kviečiu ir prekybos centrus, iš Kinijos ir kitų šalių atsivežusius dideles vienkartinių medicininių kaukių atsargas, būti solidariais su savo klientais. Nesusikrausite didelių turtų iš žmonių, kurių pirkėjo krepšelis mažas, tačiau pilietiškai prisidėsite prie šių žmonių apsaugos.  Jei ne nuo viruso, tai nors nuo baudos.

Autorių galite sekti  

Susiję straipsniai

Close