Linas Jonauskas. Seimas linksta apriboti statybas saugomose teritorijose

Linas Jonauskas. Seimas linksta apriboti statybas saugomose teritorijose

Seimas po pateikimo pritarė mano įregistruotoms Ūkininko ūkio įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma neleisti statyti ūkininko sodybas arba pagalbinio ūkio ir kitos paskirties (fermų, ūkio, šiltnamių, kaimo turizmo) pastatus žemės sklype, jei daugiau negu pusė sklypo patenka į šalies saugomas ar Europos bendrijos svarbos buveines. Šio įstatymo svarstymas persikels į Seimo komitetus, o priėmimas planuojamas Seimo pavasario sesijoje.

Įsigaliojęs įstatymas užkirstų kelią piktnaudžiavimui, kai, prisidengiant ūkininko vardu, apeinant įprastas teritorijų planavimo procedūras, saugomose teritorijose statomi gyvenamieji namai. Taip pat – padėtų apsaugoti vertingiausius saugomas teritorijas nuo neigiamo poveikio, kurį sukelia statybos bei ūkinė veikla.

Matome daug pavyzdžių, kai saugomose teritorijose įsigijusieji sklypą pasitelkia net „juoduosius archeologus“, kurie ieško niekada čia neegzistavusių sodybų pėdsakų, kad sklypo savininkas turėtų pagrindą ūkininko sodybos priedangoje pasistatyti prabangų namą.

Tokių „sofos ūkininkų“, kurie naudojasi ūkininko vardu (nors veikla su žemės ūkiu niekaip nesusijusi), jiems taikomomis įstatymų išlygomis ir, apeidami įprastas teritorijų planavimo procedūras, statosi prabangias vilas saugomose teritorijoje – vis daugėja.

Siekiant apsaugoti nykstančias, pažeidžiamas, retas augalų ir gyvūnų rūšis bei jų buveines, buvo įsteigtas Europos saugomų teritorijų ekologinis tinklas „Natura 2000“. Lietuvoje į šį tinklą įtraukta tik 26 proc. numatyto miško buveinių ploto, o papildomai turėtų būti įtraukta dar per 100 tūkst. ha saugotinų miško buveinių. Dėl to Lietuvai pradėta pažeidimo procedūra.

Valstybės kontrolė taip pat skambina pavojaus varpais, kad nesiimant veiksmų gali būti prarandamos retos, nykstančios ar pažeidžiamos paukščių, gyvūnų, augalų rūšys, jų buveinės.

Ūkininko sodybos ir pagalbinių ar kitų pastatų įrengimas, eksploatavimas saugomose teritorijose gali turėti reikšmingą neigiamą poveikį „Natura 2000“ ir kitoms saugomoms teritorijoms, buveinėms bei jose esančioms saugomoms rūšims.

Saugomos teritorijos turi tapti išties saugomomis ir statybos ar ūkinė veikla žemės sklype, kuris patenka į šalies saugomas ar Europos bendrijos svarbos buveines, turi būti apribotos.

Susiję straipsniai

Close