Linas Jonauskas. Pažeidžiamiausi žmonės turi būti apsaugoti nuo tamsiųjų „viduramžių“ ir gyvenimo be elektros

Linas Jonauskas. Pažeidžiamiausi žmonės turi būti apsaugoti nuo tamsiųjų „viduramžių“ ir gyvenimo be elektros

Per paskutinius metus sulaukėme tokio elektros energijos kainų šuolio, apie kokį nebūtume net pagalvoję. Bendras elektros energijos kainų vidurkis išaugo 2,5 karto. Jei prieš kelis metus Lietuva buvo antra po Bulgarijos pagal energetinio skurdo rodiklį, tai paskutiniai metai turėjo dar labiau atsiliepti Lietuvos gyventojų galimybėms susimokėti savo elektros energijos sąskaitas.

Pasigirsta istorijų, kad žmonės nebeišgali susimokėti didelių elektros energijos sąskaitų, iš energijos tiekėjų gauna grasinimus, kad už nedideles skolas elektra bus atjungta.

Dar visai neseniai Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, kurioje europarlamentarai perspėjo ES valstybes, kad energija neturėtų būti atjungiama vartotojams, kurie neįstengia susimokėti didėjančių sąskaitų.

Dažniausiai energetinį nepriteklių jaučia pažeidžiamiausios grupės, kurias labiausiai paveikė išaugusios maisto ir energetikos kainos. Dažniausiai šie asmenys ir taip sunkiai verčiasi, gauna piniginę socialinę paramą.

Šiuo metu elektros energija pažeidžiamiems vartotojams gali būti atjungta, jei jų įsiskolinimas viršija 3 bazines socialines išmokas (t. y. – 147 eur.). Dėl tokios nedidelės sumos sunkiai besiverčiantys asmenys jau gauna įspėjimus dėl elektros atjungimo.

Elektros energijos kainos per pastaruosius metus šoktelėjo kelis kartus, infliacija ir išaugusios maisto kainos socialiai pažeidžiamus asmenis dar labiau bloškė į skurdą.

Išaugus elektros energijos kainoms, kai kurie žmonės per mėnesį gauna ir kelis šimtus eurų siekiančias sąskaitas. Išaugusios kainos šiems žmonėms dažnai reiškia ir tai, kad jie vėluoja susimokėti sąskaitas už elektros energiją ir pradeda gauti grasinimus iš tiekėjų dėl elektros energijos atjungimo, ima greituosius kreditus skoloms padengti.

Ar tai normalu? Ne, tikrai – nenormalu.

Dėl išaugusių elektros kainų ir taip pažeidžiami asmenys neturi būti bloškiami į tamsiuosius viduramžius ir gyvenimą prie žvakių šviesos.

Tam, kad sunkiausiai gyvenantys Lietuvos žmonės būtų apsaugoti nuo elektros energijos atjungimo, Seime įregistravau Elektros energetikos įstatymo pataisas.

Jose siūlau įtvirtinti, kad pažeidžiamiems asmenis elektros energija negalėtų būti atjungiama, jei jų įsiskolinimas neviršija 10 bazinių socialinių išmokų (480 eur).

Didesnė skolos suma, iki kurios tiekėjas negalėtų atjungti elektros energijos, reikštų ir didesnę pažeidžiamiausių asmenų apsaugą.

Didesnė pažeidžiamų asmenų apsauga neleistų žmonių dar labiau nublokšti į skurdą bei pasunkinti jau ir taip sunkią buitį.

Susiję straipsniai

Close