Linas Jonauskas. Laikas mažinti besaikį glifosato naudojimą

Linas Jonauskas. Laikas mažinti besaikį glifosato naudojimą

Po pateikimo Seimas bendru sutarimu pritarė mano įregistruotoms Augalų apsaugos įstatymo pataisoms, kuriomis siūlau drausti glifosato naudojimą tvarkant kelių apsaugos juostas, elektros linijas, geležinkelių bėgius, miestų, gyvenviečių ir saugomose teritorijose. Tikiuosi, kad iniciatyva nesustos pusiaukelėje ir dar šiais metais žengsime pirmąjį žingsnį, mažinant besaikį prieštaringai vertinamo herbicido naudojimą.

„Europos žaliajame kurse“, kurį priėmė Europos Komisija, numatyta, kad iki 2030 metų turėsime 50 proc. sumažinti visų pesticidų (tarp jų – ir herbicidų) naudojimą. Šiandien ko gero aštriausios diskusijos visoje Europoje vyksta dėl glifosato. Visoje Europos Sąjungoje nuo 2022-ųjų metų gruodžio turėtų įsigalioti glifosato naudojimo draudimas. Šiam Europos Komisijos sprendimui pritarė ir Lietuva.

Visgi daugelis Europos Sąjungos valstybių nelaukia kol įsigalios iš viršaus nuleidžiamas draudimas ir imasi peržiūrėti nacionalinę glifosato naudojimo politiką.

Visgi daugelis Europos Sąjungos valstybių nelaukia kol įsigalios iš viršaus nuleidžiamas draudimas ir imasi peržiūrėti nacionalinę glifosato naudojimo politiką, kovai su piktžolėmis renkasi naudoti tvarias, žmonių sveikatai ir aplinkai nekenksmingas priemones.

Šveicarijos, Vokietijos geležinkelių kompanijos žolės naikinimui geležinkelių bėgiuose  pradeda naudoti karšto vandens sroves. Vokietijoje toks būdas naudojamas ir žolių naikinimui viešose erdvėse. Taip pat testuojamos tokios alternatyvos glifosatui, kaip žaliojo kilimo, augalų dangos, neleidžiančios suvešėti piktžolėms, auginimas, biologinių herbicidų, natūralios kilmės, mažos koncentracijos rūgščių naudojimas. Ir tai tik kelios alternatyvos.

Tuo tarpu Lietuva vis dar trypčioja vietoje. Pas mus herbicidai, kurių sudėtyje yra glifosatas, vis dar naudojami visur, kur tik galima. Juo purškiami ne tik geležinkelių bėgiai, pakelės, bet ir saugomos teritorijos. Glifosatas naudojamas miestuose, gyvenvietėse.

Praėjusiais metais Plungės rajone kilo visuomenės, aplinkosaugininkų pasipiktinimas, kai, naikinant pakelėse augančias žoles, herbicidu buvo išpurkštos ir Žemaitijos nacionalinio parko teritorijos pakelės, ir žmonių pasėliai, kurie tose vietose nunyko. Kasmet augalų apsaugos priemonėmis, kurių sudėtyje yra glifosato, purškiant geležinkelio bėgius, žmonės nerimauja dėl jo poveikio jų sveikatai, baiminasi, ar herbicidas nepatenka į jų šulinius.

Pasaulyje vis dažniau kalbama apie glifosato kancerogeninį ir kitokį poveikį žmonių sveikatai, aplinkai. Žmonės, susirgę įvairiomis vėžio formomis, laimi bylas prieš didžiausią glifosato produktų gamintoją. Atsiranda vis daugiau neigiamą poveikį žmonių sveikatai patvirtinančių mokslinių studijų, todėl glifosato naudojimo apimtys turi būti mažinamos kuo greičiau.

Susiję straipsniai

Close