Linas Jonauskas. Atsakymas Eugenijui Gentvilui Rūsčiajam

Linas Jonauskas. Atsakymas Eugenijui Gentvilui Rūsčiajam

Seimo liberalą Eugenijų Gentvilą tarpušvenčiu ištiko kūrybinis įkvėpimas ir jis Lrt.lt portale pasidalino komentaru, pavadintu „Rūstūs tarpušvenčio pamąstymai“, kuriame kritikavo Seime palaikymo iš valdančiųjų nesulaukusias Darbo kodekso pataisas, kuriomis siekiau Lietuvoje įteisinti sveikatos gerinimo atostogas.

Siūlymas darbuotojams per metus suteikti 5 dienų apmokamas sveikatos gerinimo atostogas kažkodėl Eugenijų Gentvilą įsiutino taip, kad jis pradėjo analizuoti, kaip gyventojai šias atostogas galėtų panaudoti. Jo manymu, kažkas tokias atostogas galėtų išnaudoti tiesiog gulėjimui ant sofos ar atsigavimui po audringo vakarėlio, todėl tokioms atostogoms reikia skelti griežtą „Ne“.

Neliberalus liberalo požiūris į žmonių teisę rinktis, ką veikti per atostogas

Nežinau, nuo kada liberalai, taip įnirtingai deklaruojantys žmogaus pasirinkimo laisvę, užsigeidė kontroliuoti, kaip Lietuvos gyventojai naudoja savo laisvas dienas, tačiau Seimo nariai tikrai neturi teisės reguliuoti ir kontroliuoti, ką žmonės veikia per savo atostogas. Gal Eugenijaus Gentvilo manymu, reikėtų drausti žmonėms per atostogas remontuoti namus ir atlikti kitus buities darbus, nes juk tokiu būdu leisdami atostogas jie juk nepailsės?

Jei Eugenijus Gentvilas mano, kad per atostogas negalima gulėti ant sofos, tai gal jis mano, kad gyventojams per savo atostogas reikėtų uždrausti ir eiti pas gydytojus? Dažnas vyresnio amžiaus žmogus taip ir daro – aukoja savo poilsiui skirtas atostogų dienas vizitams pas odontologus ir kitus specialistus, nes darbo dieną, po darbo valandų pas juos patekti negali.

Darbo kodekso pataisos, kurios įteisintų 5 apmokamas laisvas dienas per metus, būtent ir skirtos tam, kad žmonės turėtų papildomų laisvadienių sveikatos gerinimui.

Lietuvių sveikata viena prasčiausių ES – gal laikas imtis veiksmų?

Priminsiu Eugenijui, kad sveikatos priežiūros rezultatai Lietuvoje yra vieni prasčiausių Europos Sąjungoje. 2017 m. tikėtina Lietuvos gyventojo gyvenimo trukmė gimstant buvo 75,8 metų, t. y. daugiau nei penkeriais metais trumpesnė nei ES vidurkis, kuris siekia 80,9 metų. Pandemija taip pat prisidėjo prie blogėjančios Lietuvos gyventojų fizinės ir psichinės sveikatos.

Sveikatos gerinimo atostogos galėtų paskatinti žmones labiau rūpintis savo sveikata. Ligų prevencija bus naudinga ne tik pačiam žmogui, bet ir valstybei, kuriai ateityje nereikės skirti didelių lėšų užsitęsusių, laiku nediagnozuotų ligų gydymui.

Ne tik Seimo nariai, bet ir darbdavys neturėtų kontroliuoti, kaip jo darbuotojas išnaudos sveikatos gerinimo atostogas – tiesiog ramiam pabuvimui namuose, meditacijos stovykloje, sporto treniruotėse, dantų taisymui ar tiesiog gulėjimui namuose dėl migrenos priepuolio ar po to paties audringo vakarėlio.

Kai kas verčiau tegul ir paguli ant tos sofos

Linksmintis su alkoholio taure drausti niekas neplanuoja, tačiau net ir Eugenijus Gentvilas turėtų sutikti, kad pagiringas darbuotojas darbe gali sukelti grėsmę ne tik sau, bet ir kolegoms ar įmonės įrenginiams. Bijodamas būti atleistas iš darbo už pravaikštas, ne vienas važiuoja į darbą pagiringas. Taip ne tik sukeliama grėsmė kitiems eismo dalyviams, bet ir įvyksta skaudūs eismo įvykiai. Pagiringas darbuotojas yra nedarbingas ir neefektyvus. Darbdaviui nėra jokios naudos iš darbuotojo, kuris snūduriuos darbo vietoje ar pagiringas slampinės darbovietės koridoriais. Tai gal tegul toks darbuotojas pabūna ant tos sofos ir į darbą išsiruošia, kai jau galės pilnavertiškai dirbti?

Lietuvos gyventojai turi vienas trumpiausių atostogų Europos Sąjungoje

Žinoma, Eugenijus, būdamas sotus, alkano neužjaučia. Kadangi Seimas niekaip nesugeba įteisinti Seimo narių atostogų, Seimo nariai neoficialiai gali atostogauti kada nori ir kiek nori. Todėl ir matome, kad į komitetų posėdžius nuotoliniu būdu kažkas prisijungia iš kalnų, nuo sofos ar iš vonios.

Tačiau kasdien dirbantis žmogus tokios privilegijos neturi. Profesinės sąjungos dažnai kalba, kad Lietuvos darbuotojai dirba per daug. Anksčiau lietuviai turėjo 28 dienų atostogas, tačiau pakeitus Darbo kodeksą, liko įtvirtintos 20 darbo dienų atostogos. Tai – vienos trumpiausių atostogų Europos Sąjungoje, kurias dažnai lietuviai neišnaudoja tikram poilsiui. Jas naudoja dantų tvarkymui ar kitokiam sveikatinimui, todėl ir atsirado sprendimas įteisinti atskiras – sveikatos gerinimo atostogas.

Verčiau nerūstauti, o imtis veiksmų

Šiandien Seimas leidžiasi į menkavertes diskusijas ir ieško laisvų dienų kitų dienų (pavyzdžiui, laisvos Gegužės 1-osios dienos panaikinimo) sąskaita. Net ir suteikus tas varganas 5 laisvas dienas per metus sveikatos gerinimo atostogų, vis tiek Lietuvos gyventojai iš viso turėtų mažiau atostogų, nei turėjo anksčiau, kai galėjo per metus išnaudoti 28 laisvas dienas.

Eugenijui palinkėsiu nebūti rūsčiam, nes pyktis gali kenkti sveikatai. Specialistų nuomone, užsitęsusi prislėgta būsena gali virsti depresija.

Visgi darbuotojai turi turėti teisę į papildomas atostogas, kurias galėtų panaudoti sveikatos gerinimui, o liberalų aršiai pultos ir atmestos Darbo kodekso pataisos vėl bus registruojamos ir teikiamos Seimui pavasario sesijos metu.

Close