L. Jonauskas: nedovanotina, jei stiprinant civilinę saugą, bus pamiršti neįgalieji

L. Jonauskas: nedovanotina, jei stiprinant civilinę saugą, bus pamiršti neįgalieji

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos Seime narys Linas Jonauskas kreipėsi į vidaus reikalų ministrę Agnę Bilotaitę, kad ministerijos rengiamoje ilgalaikėje civilinės saugos sistemos tobulinimo strategijoje būtų numatyta ir neįgaliųjų, specialius poreikius turinčių asmenų evakuacija.

Pasak Seimo nario Lino Jonausko, vien numatyti priedangas negalią turintiems žmonėms – neužtenka.

„Džiaugiuosi, kad ministerija nors ir pavėluotai, tačiau rengia ilgalaikę civilinės saugos sistemos tobulinimo strategiją. Tai labai svarbu. Visgi dėmesys krypsta į kalbas apie priedangas neįgaliesiems. Vien numatyti priedangas neįgaliesiems nepakaks. Tai gerai parodė Rusijos karas Ukrainoje. Neįgalieji, specialiųjų poreikių turintys asmenys, dažnai – senyvo amžiaus – liko įkalinti Ukrainos miestuose dėl savo judėjimo ar kitos negalios“, –  teigia L. Jonauskas.

Seimo nario Lino Jonausko teigimu, planuose turi atsirasti ne tik kolektyvinių apsaugos statinių bei slėptuvių įrengimas ar pritaikymas neįgaliesiems, bet ir specialius poreikius turinčių asmenų nugabenimo į artimiausią saugią vietą planai.

„Ne visi kolektyvinės apsaugos statiniai yra pritaikyti neįgaliesiems, todėl reikia ne tik galvoti apie jų pritaikymą, bet ir apie saugesnio prieglobsčio – senų ar naujų slėptuvių pritaikymą neįgaliesiems. O dar svarbiau – sukurti sistemą, kaip šie žmonės, dažniausiai negalintys savarankiškai judėti, įvykus ekstremaliajai situacijai ar prasidėjus karo veiksmams, bus nugabenti į šias vietas. 2021 metų pabaigoje mūsų šalyje gyveno apie 221 tūkstantis asmenų su negalia. Būtų nedovanotina, jei šie žmonės, įvykus nelaimei, būtų palikti gelbėtis vieni“, – teigia L. Jonauskas.

Seime narys Linas Jonauskas Seime taip pat yra įregistravęs Statybos įstatymo pataisas, kuriomis siūlo įteisinti, kad statantys naujus visuomeninės paskirties pastatus privalėtų po jais įrengti slėptuves, kurios žmones galėtų apsaugoti nuo pavojų ekstremaliųjų situacijų ar karo metu. Toks reikalavimas galiotų naujai statomiems visuomeninės paskirties pastatams, kurie būtų pritaikyti daugiau nei 100 žmonių.

Susiję straipsniai

Close