L. Jonauskas: Georgijaus juostos ir Rusijos karinių pajėgų invazijos simbolių draudimas turi būti įteisintas skubos tvarka

L. Jonauskas: Georgijaus juostos ir Rusijos karinių pajėgų invazijos simbolių draudimas turi būti įteisintas skubos tvarka

Lietuvos socialdemokratų frakcijos Seime narys Linas Jonauskas kreipėsi į Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen, kad Georgijaus juostos bei Rusijos Federacijos karinių pajėgų invazijos simbolių prilyginimas sovietinei bei nacistinei simbolikai Seime būtų svarstomas ir priimamas ypatingos skubos tvarka.

L. Jonauskas mano, kad įstatymo projektai turi būti apsvarstyti ir priimti skubos tvarka.

„Rusijos Federacijos karinių pajėgų invazijos į Ukrainą simbolis „Z“ vis dažniau tampa teroro priemone. Jau kelis kartus „Z“ ir „V“ raidėmis buvo aprašinėti Panerių memorialo Holokausto aukoms atminti skirti paminklai. Būtina kuo greičiau apsispręsti dėl šių simbolių draudimo. Manau, kad simbolių apimtis gali būti išplėsta. Taip pasiųsime aiškų signalą, kad jų naudojimas bus netoleruojamas ir grės dar didesnė atsakomybė, nei už įprastą vandalizmą, turto niokojimą“, – teigia L. Jonauskas.

Pasak Seimo nario, reikia suskubti priimti teisės aktus iki Gegužės 9-osios, kuri gali būti pasitelkiama įvairioms provokacijoms.

„Valstybės saugumo departamentas įspėja, kad artėjanti gegužės 9-oji, kurios metu rusai mini pergalę Antrajame pasauliniame kare prieš nacistinę Vokietiją, gali būti pasitelkiama įvairioms provokacijoms. Gegužės 9-ąją Rusijos Federacija išnaudoja propagandai, o šios dienos simbolis –  Georgijaus juosta – jau yra tapusi penktosios Rusijos kolonos Lietuvoje įrankiu provokuoti, skaldyti, kiršinti žmones, agresijos bei smurto simboliu, kuris nieko neturi bendro su Antrajame pasauliniame kare žuvusiųjų pagerbimu.

Gali būti, kad šiais metais provokacijų, susijusių su Georgijaus juostos demonstravimu dar padaugės. Gali kilti konfliktai, kurie vėliau gali būti panaudojami Rusijos propagandos mašinos nesantaikos kurstymui. Laikas paskubėti ir prilyginti Georgijaus juostą sovietinei simbolikai, kurios naudojimas ir demonstravimas Lietuvoje yra draudžiamas“, – sako L. Jonauskas.

Seime po pateikimo pritarus Seimo narių Lino Jonausko ir Monikos Ošmianskienės  įregistruotoms Administracinių nusižengimų kodekso bei Susirinkimų įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama dvispalves juodai oranžines Georgijaus (Šv. Jurgio) juostas bei Rusijos Federacijos karinių pajėgų invazijos simbolį „Z“ prilyginti nacistiniams ir komunistiniams simboliams, jų svarstymas persikėlė į Seimo komitetus.

Jau trys Vokietijos žemės pranešė uždraudusios viešai demonstruoti simbolį „Z“. Berlyno, Bavarijos ir Žemutinės Saksonijos žemių vadovybės pareiškė, kad už tokius veiksmus numatytos bausmės.

Latvijos Seimas taip pat neseniai uždraudė Rusijos karinės agresijos simbolius, tarp kurių ir simbolis „Z“.  Priimtos pataisos numato bausmę už karinę agresiją ir karo nusikaltimus šlovinančių simbolių naudojimą viešose vietose.

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba neseniai paragino užsienio valstybes kriminalizuoti „Z“ raidės, kaip Rusijos agresijos Ukrainoje simbolio, naudojimą.

Susiję straipsniai

Close