Jolanta Butkevičienė. Kamufliažinis ministras – kodėl visuomenei tinka, o gydytojams ne

Jolanta Butkevičienė. Kamufliažinis ministras – kodėl visuomenei tinka, o gydytojams ne

Visuomenė netikėtai atlyžo dėl kamufliažine uniforma pasipuošusio Verygos. Uniformuoti vyrai visada imponuoja, tad ministro reitingas pakilo. Tik keista, kad pandemijos metu tapęs vyriausiuoju šalies daktaru, Veryga užsivilko ne medicininį chalatą – juk jis ne ką prasčiau padeda tapti TV žvaigžde. Jei netikite, klauskite daktaro.

Nuo ko, užsimaskavęs karine uniforma, bando pasislėpti ministras: ar nuo tuščio rezervo, ar nuo COVID-19?

Žinoma, reikia nepamiršti, kad „vyriausiasis ligoninių vadas“ tų chalatų taip ir nesugebėjo parūpinti – tad kai savas rezervas tuščias, belieka naudotis kariuomenės atsargomis.

Tik kyla klausimas, nuo ko, užsimaskavęs karine uniforma, bando pasislėpti ministras: ar nuo tuščio rezervo, ar nuo COVID-19? Juk kamufliažas reikalingas tam, kad kare ar mūšyje liktum priešo nepastebėtas.

Verygos maskuotė daliai visuomenės įspūdį jau padarė. O priedangas naudoti sveikatos ministras įgudęs kaip niekas kitas šioje Vyriausybėje. Kai dėl rinkimų kampanijos reikėjo Lietuvą paversti girtuoklių kraštu, Veryga kaip ekspertas „pagerino“ statistiką (gal ir testavimo atsisakoma dėl gražesnės statistikos?), kai vėžiu sergantys pacientai pradėjo skųstis negaunantys tinkamo gydymo, jis nusiskuto galvą plikai – vis „savesnis” atrodys.

Tačiau, norėdamas tapti „savesnis“ medikams, visų pirma, turi turėti drąsos. Drąsos sakyti tiesą. Ne kvailinti gydytojus prieš TV kameras, aiškinant, kad jie nori nežinia kiek testų ir reagentų, o pasakyti, kad fiziškai jų tiesiog trūksta. Ne aiškinti, kad „rezervas pilnas apsaugos priemonių“, o pripažinti, kad jų nenupirkta.

Su tokiu cinišku melu kasdien susiduriantys medikai tiesiog pyksta. Tačiau ministrą delegavusiam partijos lyderiui Veryga kelia pasigėrėjimą. Naują, iš eterio neišeinančią partijos žvaigždę pamatęs Karbauskis ir pats nusprendė koronos spinduliuose pasišildyti – Seime surengtas parodomasis žygis dėl didesnių su pandemija kovojančių medikų atlyginimų. Šis žygis kelia ne mažiau klausimų nei valstybės rezervas, kuriame, pasak Verygos,  „visko užtenka“.

Kaip tvirtina Vyriausybė, Privalomojo sveikatos draudimo fonde (PSDF) šiuo metu yra 500 milijonų eurų. Milžiniškas rezervas, iš kurio medikų atlyginimai galėjo būti jau pakelti. Tam tereikia ministro parašo. Tą reglamentuoja PSD įstatymas. O COVID-19 gydymas su visomis iš to išplaukiančiomis finansinėmis išlaidomis konkrečiai patenka į 9 str. 9 punktą „Naujo profilio stacionarinės paslaugos, apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, gali būti teikiamos tik gavus leidimą sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka“.

Jeigu profesionalų Vyriausybė šito nežino, tai visuomenė jai eilinį kartą atleis – juk ne pirmas kartas. Jeigu ėjimas į Seimą su atlyginimu pakėlimu buvo tik viešųjų ryšių akcija – šitą irgi nurysime, nors toks cinizmas medikų atžvilgiu tiesiog netelpa galvoje.

Bet, matyt, liūdniausia prielaida, kad deklaruojami 500 milijonų yra viso labo popierinė fikcija, kaip ir visas mūsų rezervas. Juk būtent iš šio fondo Ligonių kasos turi vykdyti (pagal tą patį įstatymą) visus su pandemijos grėsme susijusius pirkimus, tačiau tai daro pati Sveikatos apsaugos ministerija. Kodėl? Jie geriau žino, ko reikia?

Nejuokinkim visuomenės, o tuo labiau medikų. Ligonių kasų pirkimai būtų kur kas aiškesni ir skaidresni, nei dabar priedangomis, jog „viskas slapta ir viskas deficitas“ besidangstančio Verygos bandymai atsukti prarastą laiką. Bet kol kas palikime viešuosius pirkimus ateičiai.

Situacija tikrai nestandartinė, bet tuomet ir pasimato tikrieji lyderiai, kurie turi drąsos ne pūsti miglą į akis, o tiesiog pasakyti tiesą „čia ir dabar“. Nes „čia ir dabar” gydytojai, seselės, sanitarai, valytojos eina ir rizikuoja savo sveikata ir gyvybe, tik todėl, kad jų darbdavys – valstybė – nesugeba tinkamai pasirūpinti jų sauga.

Ir karinė maskuotė čia nepadės. Ji padės reitingams, ji padės politiniam cinizmui, eilinį kartą neigiant medikų perspėjimus, kad verkiant reikia kvėpavimo aparatų, ne jiems, daktarams, o mums, pacientams.

„O mums kol kas nereikia”, – sako Veryga, kuriam Seime antrina jo partietė Kubilienė, užsimaukšlinusi ant nosies prabangiausią respiratorių, kurio taip trūko infektologiniame skyriuje dirbusiai ir koronavirusu apsikrėtusiai valytojai.

 

Autorę galite sekti  

Susiję straipsniai

Close