Jeigu bus atmestas prezidento veto, socialdemokratai kreipsis į Konstitucinį Teismą

Jeigu bus atmestas prezidento veto, socialdemokratai kreipsis į Konstitucinį Teismą

Jeigu bus atmestas prezidento veto, socialdemokratai kreipsis į Konstitucinį Teismą

Seimui ėmusis svarstyti prezidento veto dėl rinkimų kartelės sumažinimo, tai yra 3 procentų patekimo į Seimą ribos nustatymo, socialdemokratai pareiškė, kad inicijuos kreipimąsi į Konstitucinį Teismą, jeigu veto bus atmestas. Konstitucinio Teismo bus prašoma išaiškinti, ar rinkimų rezultatus nustatančias taisykles Seimas gali kaitalioti likus mažiau negu metams iki Seimo rinkimų.

„Iš esmės Lietuvoje rinkimų procesas jau prasidėjęs - likę mažiau negu metai iki Seimo rinkimų. Dabar valdantieji bando nustatyti kardinaliai naujas prasidėjusių rinkimų taisykles, kalba yra ne apie šiaip technines ar redakcinio pobūdžio pataisas. Dabar tai daroma painiojant rinkimų sistemas. Juolab, kad ir Europos Taryba Venecijos komisijos rekomendacijose siūlo nekaitalioti taisyklių likus mažiau kaip metams iki rinkimų .Todėl ketiname inicijuosime kreipimąsi į Konstitucinį Teismą, jeigu valdantieji atmes prezidento veto“, - sako opozicijos lyderis socialdemokratas Julius Sabatauskas.

J. Sabatauskas klaidinančiais vadina valdančiųjų argumentus remiantis Europos Tarybos rekomendacijomis, primindamas, kad rekomendacijos skirtos valstybėms, kur kartelė pernelyg užaukštinta ir siekia dviženklį procentų skaičių, taip pat valstybėms, kuriose yra proporcinė rinkimų sistema, tai yra, kai rinkimuose dalyvauja tik partijos su savo kandidatų sąrašais. Tuo tarpu Lietuvoje ir dar trijose šalyse – Vokietijoje, Italijoje, Vengrijoje – yra mišri rinkimų sistema, kai dalis parlamento ir taip išrenkama vienmandatėse apygardose.

„Visose šiose valstybėse egzistuoja 5 procentų patekimo į parlamentus riba ir niekas net nebesvarsto dėl jos mažinimo. „Valstiečiai“ remdamiesi rezoliucija nutyli, kad jos rekomendacijos skirtos tokioms valstybėms, kur, pavyzdžiui, tautinių mažumų ar kitų grupių atstovams sudėtinga perkopti, pavyzdžiui, 10 procentų rinkimų kartelę. Šitas valdančiųjų noras žūt būt nuleisti Seimo rinkimų kartelę nuo 5 iki 3 procentų yra ne tik netikslingas, bet žalingas ir klaidinantis“, - sako opozicijos lyderis.

Susiję straipsniai

Close