J. Sabatauskas: situacija dėl duomenų apsaugos Lietuvoje prasta, vyrauja atsainus požiūris

J. Sabatauskas: situacija dėl duomenų apsaugos Lietuvoje prasta, vyrauja atsainus požiūris

Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Julius Sabatauskas sako, kad po Seimo Teisės ir teisėtvarkos (TTK) komiteto narių susitikimo su atsakingų institucijų atstovais aiškėja, kad situacija dėl duomenų apsaugos Lietuvoje yra prastesnė nei tikėtasi.

TTK trečiadienį nagrinėjo klientų duomenų vagystės iš automobilių dalijimosi platformos „CityBee“ aplinkybes.

Pasak J. Sabatausko, dalis už duomenų apsaugą atsakingų institucijų į susiklosčiusią situaciją žiūri pernelyg atsainiai.

„Pavyzdžiui, Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos vadovas laikosi nuomonės, kad dėl perteklinių duomenų rinkimo visų nesukontroliuosi. O būtent jo vadovaujama institucija prieš metus tikrino „CityBee“: aiškinosi, kaip jie tvarko asmenų duomenis. Iš to, kas kalbėta komiteto posėdyje, panašu, kad kai kurios institucijos į duomenų apsaugą lik šiol žiūri atsainiai“, - teigia J. Sabatauskas.

Valstybinė ir valstybinės įstaigos turi ne formaliai egzistuoti, o kiekvieną dieną intensyviai dirbti tam, kad vykdydami verslą verslininkai nepamirštų savo pareigų savo klientams ir gerbtų jų teises.

Socialdemokrato teigimu, TTK nariai sutarė klausimus dėl duomenų apsaugos Lietuvoje nagrinėti ir toliau, nes kol kas pateikta per mažai informacijos.

„Panašu, kad informacija, kuri skelbiama apie duomenų nutekėjimą – tik ledkalnio viršūnė. Lieka neaišku, kiek dar kokių duomenų nutekinta ir kaip jie gali būti naudojami. Susiklosčiusi situacija neramina, nes nusikaltimų elektroninėje erdvėje tik daugės ir tam reikia ruoštis. Ir toliau vykdysime parlamentinę šių klausimų priežiūrą“, - sako J. Sabatauskas.

Jis pridūrė, kad visuomenė, atsakingų institucijų darbuotojai, tyrėjai turi būti edukuojami, apmokomi, o tam reikia paruošti labai aiškias programas ir numatyti finansavimą.

„Žmonių privatumas ir jų asmens duomenys tikrai nėra ta vieta, kurioje galima taupyti. O valstybinė ir valstybinės įstaigos turi ne formaliai egzistuoti, o kiekvieną dieną intensyviai dirbti tam, kad vykdydami verslą verslininkai nepamirštų savo pareigų savo klientams ir gerbtų jų teises. Kol kas Vyriausybė tam skiria per mažai dėmesio“, - vertina J. Sabatauskas.

Primename, kad praėjusią savaitę kibernetiniai nusikaltėliai internete paskelbė apie 110 tūkst. Lietuvoje registruotų automobilių nuomos paslaugas teikiančios „CityBee“ klientų informaciją. Dėl šio incidento Lietuvos kriminalinės policijos biuras pradėjo ikiteisminį tyrimą.

Tarp paviešintų duomenų – bendrovės klientų vardai, pavardės, asmens kodai, vairuotojų pažymėjimų numeriai, jų galiojimo datos.

Internete buvo paviešinti ir DarniPora.lt pažinčių svetainės vartotojų duomenys, tai pat svetainės orakulas.lt vartotojų informacija.

Susiję straipsniai

Close