J. Sabatauskas: šiandien pradedame nelengvą kelią į tiesą

J. Sabatauskas: šiandien pradedame nelengvą kelią į tiesą

Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos (LSDP) nario, Seimo vicepirmininko Juliaus Sabatausko kalba, pasakyta neeilinės Seimo sesijos metu.

Gerbiami Seimo nariai,

Šiandien mes susirinkome į neeilinę sesiją tam, kad pradėtume nelengvą, bet būtiną kelią į tiesą.

Visi kartu privalome išdrįsti žengti šiuo keliu.

Turime ne tik teisę, bet ir pareigą išsiaiškinti tiesą, kad žinodami ja galėtume tiesiai, atvirai ir sąžiningai atsakyti visuomenei į daugybę susikaupusių klausimų.

Kolegos, tiesos ir teisingumo paieškos niekada nebuvo ir nebus lengvos. Priešingai – dažniausiai jos sunkios ir skausmingos, tačiau teisinėje valstybėje jos būtinos.

Visi , nepriklausomai nuo to, kokiai partijai priklausome, sėdime kairėje, centre ar dešinėje, privalome įsisąmoninti labai paprastą tiesą – mūsų politinė sistema, valstybė ir pasitikėjimas ja šiandien yra atsidūrusi ties bedugne.

Pasauliui patiriant geopolitinius lūžius, o šaliai gyvenant realios grėsmės akivaizdoje – mes negalime leisti toliau trypti pasitikėjimo mūsų valstybe ir jos institucijomis, savo rankomis, vengdami skaidrumo ir viešumo, ne tik stiprinti blogo linkinčių šaliai pozicijas, bet ir silpninti pačią valstybę. Ar dar reikia priminti, kuo baigėsi kažkuo panaši istorija, kai visuomenei trūko aiškumo ir atsakymų? Tik šį kartą mes kalbame apie asmenis, kurie nusikaltimus galimai darė dirbdami čia, tarp mūsų.

Seimui mestas šešėlis. Yra pagrindo įtarti, kad kažkas iš Seimo narių nutekino prokuratūros informaciją. Kažkas galbūt įspėjo nusikaltimais įtariamą buvusį Seimo narį.

Stiprų politinį motyvą tai padaryti – įspėti buvusį Seimo narį – turėjo valdančiosios daugumos atstovai, partijų lyderiai.

Galbūt siekta išvengti svarstymų Seime, sušvelninti smūgį reitingams, gal kas nors netgi vylėsi, kad pavyks visiškai išvengti viešumo ir visuomenė nesužinos apie įtarimus buvusiam Seimo nariui.

Viešumo išvengti nepavyko. Bet vis dar siekiama užkirsti kelią klausimų kėlimui.

Ta Seimo pusė, kuri vadinama valdančiąja dauguma, – įsitikinę, kad nebuvo jokio reikalo sušaukti Seimą dabar. Dalis jų ir dabar aiškina, kad visai nėra ką aiškintis.

Negana to, valdantieji daro, ką gali, kad tik nepavyktų sudaryti laikinosios tyrimo komisijos. Tie , kas nenori sudaryti laikinosios tyrimo komisijos galbūt žino atsakymus į kylančius klausimus, bet jų nenori atskleisti visuomenei?

Seimo neeilinę sesiją galėjo ir turėjo inicijuoti Seimo pirmininkė – juk kalbame apie galimą jautrios informacijos nutekėjimą Seime, viso Seimo reputaciją. Deja, Bet Seimo pirmininkė, nematė reikalo nei Seimą sukviesti, nei ką nors aiškintis, nes, anot jos, jokių neaiškumų nėra.

Nusikaltimų tyrimas – teisėsaugos reikalas. Tačiau būtina kelti politikų atsakomybės klausimą: politikų, kurie galbūt pasinaudojo savo padėtimi, savo teise gauti jautrią informaciją apie ikiteisminį tyrimą, tą informacija galėjo pasiekti asmenį, kurio atžvilgiu tas tyrimas pradėtas, siekdami išvengti viešumo, sušvelninti pasekmes partijos reitingams, reputacijai. Galbūt, patys to nesuvokdami metė šešėlį visam Seimui.

Norint užtikrinti demokratijos principų veikimą, užtikrinti skaidrumą ir viešumą, atskaitomybę visuomenei, rinkėjams, šioje situacijoje delsti negalima: aiškinimąsi ir vienokio ar kitokio formato parlamentinį tyrimą privalu pradėti nedelsiant.

Pastarosiomis dienomis matome nesibaigiančius bandymus sutrukdyti sudaryti laikinąją tyrimo komisiją.

Ko bijo valdantieji? Kad baimės esama, patvirtina ir tai, kad valdantieji įnirtingai bando užkirsti kelią parlamentinės komisijos sudarymui.

Nors valdantieji kaltina opoziciją populizmu, panašu, kad patys tegalvoja apie reitingus.

Neeilinė sesija buvo būtina ir tam, kad galėtume nedelsdami įvertinti, kaip mūsų šalyje užtikrinamos seksualinę prievartą patyrusių vaikų teisės, ir ką galime tučtuojau padaryti, kad situaciją pagerėtų – ne po 10 metų, o jau šiandien.

Tad kolegos, linkėdamas produktyvaus, sąžiningo ir teisingo darbo, linkiu nepamiršti Konstitucijoje įtvirtinto priesako, kad kiekvienas iš mūsų savo darbe privalo vadovautis valstybės interesais ir savo sąžine. Į mus žiūri visa Lietuva.

Susiję straipsniai

Close