J. Olekas: „Žmonės ir iki atsigavimo turi turėti kažkokį pragyvenimo šaltinį“

J. Olekas: „Žmonės ir iki atsigavimo turi turėti kažkokį pragyvenimo šaltinį“

Penktadienį vykusioje nuotolinėje spaudos konferencijoje, kurioje Europos Parlamento (EP) nariai Lietuvos žurnalistams atsakė į aktualius einamuosius klausimus, EP narys Juozas Olekas pabrėžė, kad vienas svarbiausių prioritetų šiuo metu – užtikrinti tiesioginę finansinę pagalbą žmonėms, siekiant gyventojų nepalikti skurde. Nors Lietuva šiuo metu laikosi Europos Sąjungos viduryje, valdančiųjų reakcija, įvedant apribojimus, buvo pavėluota ir neproporcinga.

Pandemijos metu būtina atkreipti dėmesį ir į ilgalaikes problemas – kaip sveikatos kompetencijos paskirstymas tarp ES bei šalių – narių ir nepakankamo dėmesio visuomenės sveikatos apsaugai – bei kovoti su kylančiomis problemomis, siekiant užtikrinti reikalingą pagalbą žiniasklaidai, kovoje su Europoje kylančiomis melagingomis žiniomis, tame tarpe ir apie COVID-19.

Tiesa, Europos Parlamento narys teigia, kad Lietuvos reakcija į plintančią infekciją buvo vangi ir pavėluota, o prastas atvykstančių testavimas sukėlė žaibišką viruso plitimą. Socialdemokratas pabrėžia, kad šiuo metu svarbu, kad apribojimai atitiktų realybę, o mažiau pavojingose vietose būtų sudarytos galimybės žmonėms grįžti į įprastą gyvenimą.

Ir mane jie suklaidino, sakė, kad nereikia nešioti kaukės, nors visą gyvenimą pasirodžius infekcijoms, plintančioms oro lašeliniu būdu, nešiojome kaukes.

„Lyginant nuogus skaičius, Lietuva ES kontekste atrodo neblogai, bet stebint valdžios reakciją nuo pandemijos pradžios, ji buvo labai nenuosekli. Rodos, kad neegzistavo jokia rimta strategija. Gal tai buvo susiję su tuo, kad kai infekcija pasiekė Lietuvą, nei S. Skvernelio nei A. Verygos nebuvo Lietuvoje, jie buvo kažkur išvykę. Reakcija, tuo tarpu, buvo vangoka ir abejotina – net ir mane jie suklaidino, sakė, kad nereikia nešioti kaukės, nors visą gyvenimą pasirodžius infekcijoms, plintančioms oro lašeliniu būdu, nešiojome kaukes. Nuo pat pradžių nebuvo skirta pakankamai dėmesio į šalį grįžtančių žmonių testavimui. Grįžtantiems į Lietuvą žmonėms buvo leista važinėti kur nori, žinoma, kad infekcija pradėjo plisti žaibiškai, o dabar laikomasi perspaustai griežtų, neracionalių priemonių. Reikia žymiai lanksčiau pažiūrėti į apribojimus, žinoma, išlaikant griežtas priemones pažeidžiamiausiose teritorijose, kaip slaugos ar globos namuose dėl amžiaus rizikos. Bet ten kur gyvenimas yra mažiau pavojingas, galėtume būti lankstesni. Kodėl negali turgūs miesteliuose vėl pradėti funkcionuoti, kai žmonės gali eiti į uždaras parduotuves?“

teigia europarlamentaras Juozas Olekas.

Europarlamentaras pabrėžė tiesioginės finansinės pagalbos žmonėms svarbą. Pasak jo, vyriausybė turėtų imtis priemonių, siekiant suteikti tiesiogines 500 eurų paskolas žmonėms, siekiant padėti tiems, kurie šiuo metu prarado įprastas pajamas ir susiduria su ypatingais finansiniais sunkumais.

„Mūsų siūlymas Lietuvoje jau buvo padarytas, kurį, manau, verta diskutuoti. Siūlome, kad valstybės pinigai tiesiogiai žmones pasiekti dabar, tą, ką padarė JAV, kad žmonės Lietuvoje gautų 500 eurų sumą ir tada, jei turės galimybes, grąžintų. Tai būtų priemonė atpalaiduoti ir smulkiuosius verslus, nes už jų teikiamas paslaugas gyventojams reikės susimokėti. Jei suteiksime galimybes atsigauti verslui, bet nepadėsime žmonėms, žmonės tiesiog neleis pinigų, kadangi jų paprasčiausiai neturės. Tiek Europos, tiek Lietuvos mastu turėtume šią idėją kuo greičiau apsvarstyti ir tą sistemą įgalinti. Mūsų – Socialistų ir demokratų grupėje Europos Parlamente – diskutuojame kaip tos lėšos turi pasiekti skurdžiausius ir tuos, kuriems pinigų šiuo metu reikia labiausiai. Negalima aiškinti, kad turime laukti kol atsigaus ekonomika – žmonės ir iki atsigavimo turi turėti kažkokį pragyvenimo šaltinį“

Europos Parlamento narys Juozas Olekas

Susiję straipsniai

Close