J. Olekas: „Kovoje su virusu Lietuvai skyrėme 1,5 milijardo eurų”

J. Olekas: „Kovoje su virusu Lietuvai skyrėme 1,5 milijardo eurų”

Europos Parlamentas (EP) ketvirtadienį neeilinėje plenarinėje sesijoje beveik vienbalsiai priėmė tris skubius teisės aktus, kurie užtikrins bendrą ES atsaką į COVID-19 protrūkį. Lietuvai skyrėme 1,5 milijardo eurų, svarbu, kad šios lėšos būtų veiksmingai ir nedelsiant įsisavintos, teigia EP narys Juozas Olekas.

Dėl skubių priemonių, skirtų padėti žmonėms ir įmonėms įveikti krizę, EP balsavo per rekordiškai trumpą laiką: praėjus mažiau nei dviem savaitėms po to, kai Europos Komisija pateikė pasiūlymus. Balsavimas vyko nuotoliniu būdu.

EP pritarė Atsako į koronaviruso grėsmę investicijų iniciatyvai, kuri leis skirti ES valstybėms 37 mlrd. eurų iš sanglaudos fondų kovai su koronaviruso protrūkio padariniais. ES lėšos bus kuo greičiau nukreiptos piliečiams, regionams ir šalims, kurias labiausiai paveikė pandemija. Jos bus skirtos sveikatos sistemai, verslui, darbo rinkai ir kitoms jautrioms ES šalių ekonomikos sritims.

Visuomenės sveikatos politika nebegali būti suvokiama ir įgyvendinama tik kaip gydymas, šią atsakomybę paliekant ES šalims narėms. Visuomenės sveikatos politiką privalu perkelti į naują lygį Europos mastu investuojant į prevenciją, mokslinius tyrimus, situacijos analizes, šalių koordinavimą, o ypatingai šioje situacijoje – užtikrinant lyderystę ir tinkamą reakciją stabdant COVID-19 viruso plitimą.

Vakar vykusioje Europos Parlamento plenarinėje sesijoje kovoti su viruso sukelta krize Lietuvai skyrėme 1,5 milijardo eurų. Svarbu, kad šiuo metu lėšos būtų veiksmingai ir nedelsiant įsisavintos.

Europarlamentarai taip pat patvirtino siūlymą išplėsti ES solidarumo fondo taikymo sritis, kad jos apimtų kritines visuomenės sveikatos situacijas. Tai leis dar šiemet Europos šalims skirti iki 800 mln. eurų. Fondo reikalavimus atitinkančių projektų sąrašas bus išplėstas, kad apimtų paramą kritinėse visuomenės sveikatos situacijose, įskaitant medicinos pagalbą, taip pat priemones, skirtas užkirsti kelią, stebėti ar kontroliuoti ligų plitimą

Taip pat nutarta laikinai netaikyti reikalavimo vykdyti daugumą skrydžių, kad oro linijos išsaugotų kilimo ir leidimosi teises oro uostuose. Taip laikinai bus sustabdyti tuščių lėktuvų skrydžiai per pandemiją. Vadinamoji „pasinaudok arba prarasi“ taisyklė negalios visą vasaros sezoną, nuo kovo 29 d. iki spalio 24 d.

Europos Parlamento poziciją dėl šių klausimų dar turi formaliai patvirtinti ES Taryba. Priimtos priemonės įsigalios artimiausiomis dienomis, kai bus paskelbtos Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Susiję straipsniai

Close