J. Olekas: EP žengėme pirmąjį žingsnį apsaugant pasaulio miškus

J. Olekas: EP žengėme pirmąjį žingsnį apsaugant pasaulio miškus

Europos Parlamento Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete europarlamentarai svarstė Europos Sąjungos veiksmus, siekiant išsaugoti pasaulio miškus. Jei nesuskubsime apsaugoti pasaulio miškų, tai didelė grėsmė įpilti žibalo į klimato kaitos ugnį, teigia komiteto nuomonės rengėjas socialdemokratas Juozas Olekas. Komiteto priimta nuomonė artimiausiu metu bus svarstoma aplinkos, visuomenės sveikatos ir maisto saugos komitete, o artimiausiu metu ir plenarinėje sesijoje.

J. Oleko rengtoje nuomonėje teigiama, kad miškų daugiafunkciškumo pripažinimas yra svarbus siekiant tinkamai valdyti pasaulinį miškų paveldą ir ekonominius, socialinius ir aplinkos iššūkius. Nuomonėje teigiama, jog tam reikalingas holistinis nuoseklus požiūris į miškų apsaugą, atkūrimą ir valdymą bei miškų naikinimo problemos sprendimą.

Kylant maisto poreikiui negalime beatodairiškai ir nerūpestingai naikinti mūsų žemyno ir pasaulio miškų.

„Žemės ūkio komitete žengėme pirmąjį žingsnį, suderinome pozicijas dėl pasaulio miškų išsaugojimo. Žemės ūkis lieka ypatingai svarbia sritimi aprūpinant žmones maistu, bet kylant maisto poreikiui negalime beatodairiškai ir nerūpestingai naikinti mūsų žemyno ir pasaulio miškų, ypatingai Atogrąžų miškų zonos, kuri pastaruoju metu dėl baltymų, aliejaus poreikių buvo kertama, miškai deginami ir verčiami žemės ūkio dirbamais laukais“, - teigia europarlamentaras J. Olekas.

30 proc. Žemės paviršiaus vis dar dengia miškai, o juose egzistuoja 80 proc. Žemės biologinės įvairovės. Teikiamoje nuomonėje atkreipiamas dėmesys į miškų išsaugojimą ir tvarų išteklių naudojimą kaip aktyvią klimato apsaugos formą. Pozicijoje teigiama, kad miškų naikinimo problema turėtų būti sprendžiama pagal ES politikos sistemą, užtikrinant su miškais susijusios tvarios politikos nuoseklumą ir tvarų miškų valdymą visoje Sąjungoje ir trečiose šalyse.

Europarlamentaras pabrėžė tvarios medienos gamybos svarbą, kurią propaguojant medienos produktai būtų ilgaamžiškesni, tvaresni ir padėtų išlaikyti sugertą anglies dvideginį ilgesniam laikui.

„Jei nesuskubsime apsaugoti pasaulio miškų, tai didelė grėsmė įpilti žibalo į klimato kaitos ugnį. Turime riboti importą iš vietų, kurios nepaiso tvaraus miškų valdymo ir taikyti griežtą ženklinimą jei produktai atkeliauja iš tokių zonų. Privalome skatinti baltymų pasigaminimą Europoje ir mažinti importą. Žengdami į žalios Europos dešimtmetį siūlome visur diegti tvarią miškininkystę, kuri leidžia ne tik pasinaudoti miško produkcija, bet ir apsaugo mišką nuo gaisrų ir kitų neatsakingo naudojimo pasekmių“, - teigia komiteto nuomonės rengėjas J. Olekas.

Nuomonėje pabrėžiama efektyvaus miškų valdymo svarba bei žemės ūkio miškininkystės sistemų vaidmuo saugant biologinę įvairovę, švelninant klimato pokyčius ir prisitaikant prie klimato pokyčių: „tai praktika, turinti didelį anglies sukaupimo potencialą ir kuri yra potencialus gyvūnų pašaro šaltinis“, - teigiama nuomonėje.

Susiję straipsniai

Close