Įregistruotos įstatymo pataisos, kurios neleistų už nedideles skolas atjungti elektrą pažeidžiamiausiems asmenims

Įregistruotos įstatymo pataisos, kurios neleistų už nedideles skolas atjungti elektrą pažeidžiamiausiems asmenims

Lietuvos socialdemokratų frakcijos Seime narys Linas Jonauskas kartu su kolegomis Orinta Leipute, Gintautu Palucku, Kęstučiu Vilkausku ir Juliumi Sabatausku įregistravo Elektros energetikos įstatymo pataisas, kuriomis siekia nuo elektros atjungimo apsaugoti pažeidžiamiausius asmenis, kurie neišgali apmokėti itin išaugusių elektros energijos sąskaitų.

„Augančios elektros energijos kainos labiausiai paveikė pažeidžiamus elektros energijos vartotojus, kurie dažniausiai yra socialiai remtini asmenys ar tokios šeimos. Šiuo metu elektros energija pažeidžiamiems vartotojams  gali būti atjungta, jei jų įsiskolinimas viršija 3 bazines socialines išmokas (t.y. – 147 eur.). Elektros energijos kainos per pastaruosius metus šoktelėjo kelis kartus, infliacija ir išaugusios maisto kainos socialiai pažeidžiamus asmenis dar labiau bloškė į skurdą. Energetinis skurdas ir taip Lietuvoje buvo gan aukštas, jį jautė daugiau nei 20 proc. lietuvių, o stipriai padidėjus energetikos kainoms, tikėtina, jis dar labiau išaugo. Išaugusios kainos šiems žmonėms dažnai reiškia ir tai, kad jie vėluoja susimokėti sąskaitas už elektros energiją ir pradeda gauti grasinimus iš tiekėjų dėl elektros energijos atjungimo, ima greituosius kreditus skoloms padengti. Taip neturėtų būti“, – sako L. Jonauskas.

Seimo narys siūlo keisti įstatymą ir jame įtvirtinti, kad pažeidžiamiems asmenis elektros energija negalėtų būti atjungiama, jei jų įsiskolinimas neviršytų 10 bazinių socialinių išmokų (480 eur).

„Didesnė skolos suma, iki kurios negalėtų tiekėjas atjungti elektros energijos, reikštų ir didesnę pažeidžiamiausių asmenų apsaugą. Dar visai neseniai Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, kurioje europarlamentarai perspėjo ES valstybes, kad energija neturėtų būti atjungiama vartotojams, kurie neįstengia susimokėti didėjančių sąskaitų. Didesnė pažeidžiamų asmenų apsauga neleistų žmonių dar labiau nublokšti į skurdą ir pasunkinti jau ir taip sunkią buitį“, –  teigia L. Jonauskas.

Siūloma, kad įstatymas, jei jis bus priimtas, įsigaliotų nuo šių metų liepos 1 dienos.

Susiję straipsniai

Close