Iniciatyva Seime: siekiama Georgijaus juostą ir Rusijos armijos invazijos simbolį „Z“ prilyginti nacistiniams ir komunistiniams simboliams

Iniciatyva Seime: siekiama Georgijaus juostą ir Rusijos armijos invazijos simbolį „Z“ prilyginti nacistiniams ir komunistiniams simboliams

Seimo nariai Monika Ošmianskienė ir Linas Jonauskas įregistravo Administracinių nusižengimų kodekso bei Susirinkimų įstatymo pataisas, kuriomis siekia dvispalves juodai oranžines Georgijaus (Šv. Jurgio) juostas bei Rusijos Federacijos karinių pajėgų invazijos simbolį „Z“ prilyginti nacistiniams ir komunistiniams simboliams.

Už jų platinimą, naudojimą susirinkimuose ar kituose masiniuose renginiuose arba kitokį demonstravimą grėstų bauda nuo trijų šimtų iki penkių šimtų eurų.

Pasak Monikos Ošmianskienės ir Lino Jonausko, Rusijos karo Ukrainoje kontekste Georgijaus juosta bei Rusijos karinių pajėgų invazijos ženklas „Z“ tampa ne tik propagandos, bet ir agresijos simboliu.

„Jau ne vienus metus kalbama apie Georgijaus juostos draudimą. Ji yra tapusi propagandos, penktosios Rusijos kolonos Lietuvoje įrankiu provokuoti, skaldyti, kiršinti žmones, agresijos bei smurto simboliu, kuris nieko neturi bendro su pagarba Antrajame pasauliniame kare žuvusiųjų pagerbimu. Rusijos armijos invazijos simboliu tapusi raidė „Z“ jau taip pat pradedama naudoti bauginimui, patyčioms. Šiandien už šių simbolių naudojimą gresia baudos tik kaip už viešosios tvarkos pažeidimą ar turto sugadinimą. Dažniausiai pažeidėjai atsiperka viso labo įspėjimu. Įsigaliojus mūsų siūlomoms pataisoms, atsakomybė už šių simbolių naudojimą būtų daug griežtesnė ir atgrasytų nuo pažeidimų“, – teigia Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos Seime narys Linas Jonauskas

Monika Ošmianskienė pastebi, kad „Z“ simbolis plinta ne tik kaip Rusijos karo veiksmų paramos ženklas, bet ir kaip gąsdinimo priemonė.

„Propagandos paveikti Rusijos gyventojai piešia „Z“ raidę ant savo automobilių, šis ženklas atsiduria ant Rusijos sportininkų varžybų aprangos, o nepalaikantys Putino vykdomo karo sulaukia jo ant savo durų. „Z“ raidė taip pat buvo naudojama serbų per prorusišką demonstraciją Belgrade, o Lietuvoje po Rusijos invazijos į Ukrainą tokiu simboliu jau pradedamos žymėti sienos. Negalima leisti, kad Rusijos propaganda pasiektų savo tikslą ir tokiu ženklu būtų terorizuojami draugiški Ukrainai verslai, gyventojai ar vykdomos įvairios provokacijos“, – sako Laisvės partijos frakcijos Seime narė Monika Ošmianskienė.

Šiuo metu pagal galiojančius teisės aktus draudžiama platinti, naudoti susirinkimuose ar kituose masiniuose renginiuose arba kitaip demonstruoti nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliavą ar herbą, vėliavas, ženklus ar uniformas, kurių sudedamoji dalis yra nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliava ar herbas, nacistinių ar komunistinių organizacijų simbolius ar uniformas, nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliavos ar herbo, nacistinės svastikos, nacistinio SS ženklo, sovietinio kūjo ir pjautuvo ženklo, sovietinės raudonos penkiakampės žvaigždės ženklo pagrindu sudarytas vėliavas ar ženklus, atsakingų už Lietuvos gyventojų represijas Vokietijos nacionalsocialistų ar SSRS komunistų partijos vadovų atvaizdus, viešai atlikti nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR himną.

Seimo nariai už šios simbolikos platinimą bei demonstravimą taip pat siūlo didinti baudas nuo trijų iki penkių šimtų eurų. Šiandien maksimali bauda už nacistinės ir komunistinės simbolikos platinimą ar demonstravimą siekia tris šimtus eurų.

Susiję straipsniai

Close