Gintautas Paluckas. Davė jums Vyriausybė ar atėmė?

Gintautas Paluckas. Davė jums Vyriausybė ar atėmė?

Tikiu, jog kartais pamirštate, bet turite dvi pinigines. Vieną kišenėje, kitą valstybės biudžete. Ta, kur kišenėje, žinoma, mielesnė, nes gali aiškiai suskaičiuoti jos turinį. Tačiau ta, kuri biudžete, kartais yra net svarbesnė.

Iš pirmosios jūs perkate mašinas, pramogas, maistą, atostogas. Iš kitos – gerą mokyklą savo vaikui, dėmesingą ir besišypsantį gydytoją savo šeimai, saugų kelią ir namus sau ir kaimynams.

Piniginės atskirtos, nes vienais atvejais jums patogiausia ir pigiausia pirkti pačiam, o kitais – „susimetus“. Didysis iššūkis yra apsispręsti – kokiems dalykams mes norime „susimesti“, o kuriuos pirksime individualiai.

Čia labai svarbu yra sau nemeluoti, nes kitu atveju teks susidurti su per dideliais lūkesčiais ir per menkomis galimybėmis. Vyriausybė pristatydama struktūrinių reformų paketą meluoja. Pirmiausia, sau, bet tai dar būtų pusė bėdos. Svarbiau, kad ji meluoja visuomenei.

Ji kalba apie geresnes viešąsias paslaugas – trumpesnes eiles prie gydytojų kabinetų, geriau aprūpintas mokyklas, gausesnes Sodros pensijas ir aibę kitų dalykų, tačiau siūlomais mokesčių sprendimais mažina galimybę tai įgyvendinti.

Jei jau kalbame apie dvi pinigines, tai iš tos „suneštinės“ siūloma daugiau pinigų perkelti į „kišeninę“. Ir čia kyla dvi labai akivaizdžios bėdos.

Pirmoji yra susijusi su teisingumu. Mokesčiai gali būti ne tik dideli ar maži, jie gali būti ir neteisingi. Šiandien mokesčių sistema yra neteisinga ir apie tai yra kalbėta daug kartų. Tik priminsiu, kad asmuo gaunantis 1000 eurų pajamų sumoka apie 10 procentų pajamų mokesčio (atmetus visus išskaičiavimus), o 5000 eurų pajamos apmokestinamos jau tik 6 procentais pajamų mokesčio. Kuo daugiau uždirbi, tuo mažiau mokesčių moki. Štai toks teisingumas yra šiandien.

 

Tačiau Vyriausybė ėmėsi veiksmų. Neteisybės mokesčių sistemoje bus dar daugiau. Sodros įmokos labai daug uždirbantiems mažės, o gyventojų pajamų mokestis įgauna „dviejų greičių“ pavidalą – darbo užmokesčiui 21 procentas, o pajamoms iš individualios veiklos nuo 5 iki 15. Daug uždirbančių žmonių pajamos dažniausiai yra „mišrios“, t.y. tiek darbo užmokestis, tiek papildomos pajamos iš kitų veiklų ir turto, todėl naujoji mokesčių sistemą įveda dar daugiau neteisybės ir dar didesnę pajamų nelygybę.

Antroji bėda yra gerokai apčiuopiamesnė. Dešimt ar net penkiasdešimt eurų į kiekvieno iš jūsų „kišeninę“ piniginę reiškia dešimtis milijonų išimtų iš „suneštinės“. Akivaizdu, jog iš papildomų dešimties eurų jūs asmeniškai geros mokyklos neįpirksit. Ir gydytojo paslaugų negalėsit sau leisti. Spręsti šiuos klausimus individualiai įgali tik nedaugelis.

Vyriausybė, pati sau meluodama, šiuos siūlymus pristato kaip šalies konkurencingumą didinančius. Kitų šalių patirtis ir statistika aiškiai rodo, jog šalies išsivystymas ir konkurencingumas tiesiogiai priklauso nuo „suneštinės“ piniginės dydžio, bet mes turbūt radom magišką receptą, kai viską turim ir niekas nekainuoja.

Finansų ministras šypsodamasis pareiškė, jog milijonui išdalins milijardą. Žinoma, didžiąją to milijardo dalį susišluos tie, kurie uždirba daug ir labai daug bei įmonės. Ačiū Justui Mundeikiui už grafiką.

 

Vyriausybė, paklausta kuo kamšys atsiveriančias „suneštinės“ piniginės skyles, pakiliai atsako – trauksim iš šešėlio, imsim iš Europos sąjungos ir tikimės, kad ekonomika toliau sklandžiai augs.

Čia jau panašu į situaciją, kai ateini į automobilių saloną ir sakai – noriu šito kabrioleto. Pardavėjas klausia – o kaip, gerbiamasis, mokėsit? Trečdalį iš algos, trečdalį mama duos, o likusį trečdalį gal loterijoje laimėsiu. Neklausinėkit daugiau, duokit greičiau raktelius!

Europos sąjungos biudžetas nuo 2021, panašu, mažės. Iš šešėlio pinigus traukė jau ne vienas premjeras, tačiau ne itin sėkmingai. O pastovus ekonomikos augimas nėra garantuotas.

Tačiau profesionalai žino geriau. Matysim.

Close