Giedrė Purvaneckienė. Ką dabar pasakytų Max Weber apie protestantiškąją etiką ir kapitalizmo dvasią?

Giedrė Purvaneckienė. Ką dabar pasakytų Max Weber apie protestantiškąją etiką ir kapitalizmo dvasią?

Piktnaudžiavimo savivaldybių tarybų narių administracinėmis išlaidomis skandalas pasiekė apogėjų. Ministrų, vyriausybės atsistatydinimai, pirmalaikiai rinkimai... Žodžiu, katastrofa prieš NATO viršūnių susitikimą. Bet galų gale niekas nepasižiūri į šio reiškinio esminę priežastį. O ji labai paprasta – noras nemokėti valstybei mokesčių.

Savivaldybių tarybų nariai dirba, todėl jiems turi būti atlyginama. Daugiau nei dabar, kad jie turėtų galimybę ir automobiliu atvykti į posėdžius, juos pastatyti apmokamose stovėjimo aikštelėse, ir kalbėti telefonu tarnybiniais reikalais, ir t. t. Ir tą jie turi daryti už savo atlyginimą. Bet tuo atveju reikia normaliai mokėti mokesčius.

O noras apgaudinėti valstybę, nemokant mokesčių, yra stipriausias neoliberalizmo ideologijos koziris. Visokie laisvosios rinkos institutai taip įpūtė šią ideologiją daugeliui Lietuvos gyventojų, kad jiems atrodo, kad nemokėti valstybei ir Sodrai mokesčių yra dorybė.

Juk švenčiamos visokios laisvės nuo mokesčių dienos, eina ta proga eitynės. Ir savivaldybių tarybų narių išlaidos čia – menkas (nors labai neskanus) biznelis. Svarbiausia, kad ta filosofija galioja versle, kai iš tiesų didžiulės išlaidos įskaičiuojamos į verslo sąnaudas. Ir prabangiausi automobiliai, ir jachtos, ir vilos, ir dar daug dalykų, kurių mes, paprasti mirtingieji, net neįsivaizduojame. Kažkaip kreivai atėjo pas mus kapitalizmo dvasia... Gal todėl, kad nėra protestantiškosios etikos?

Bet kokiu atveju manau, kad mes, socialdemokratai, turime tvirtai pasakyti, kad reikia iš esmės pakeisti savivaldybių tarybų narių apmokėjimą už darbą – skaidriai mokėti normalius atlyginimus ir išskaičiuoti visus mokesčius. Pradėkime nuo valstybinių ir savivaldybių įstaigų, o po to pareikalaukime to paties ir iš verslo.

Close