G. Paluckas: Europos požiūris į dujas, kaip „žaliąją energiją", palankus Rusijai

G. Paluckas: Europos požiūris į dujas, kaip „žaliąją energiją“, palankus Rusijai

Socialdemokratų Seimo frakcijos seniūnas Gintautas Paluckas ragina Vyriausybę kreiptis į Europos Komisiją (EK) dėl būtinybės keisti požiūrį į dujas. Parlamentaras atkreipia dėmesį į tai, kad EK pernai paskelbtame dokumente gamtinės dujos priskirtos „žaliajai energetikai".

„Europos žaliosios energijos taksonomijos programoje" (angl. Europe green energy taxonomy program), kuria nubrėžiamos Europos Sąjungos „žaliojo investavimo" gairės, dujos traktuojamos kaip ekologiškas kuras. Tai nesusipratimas. Ypač šiandien, Rusijai užpuolus Ukrainą, šis nesusipratimas bado akis, nes dujos – vienas pagrindinių Rusijos karo mašinos finansavimo šaltinių", – pažymi parlamentaras.

Socialdemokratai ragina Vyriausybę kreiptis į EK dėl dujų išbraukimo iš minėtojo projekto.

„Gamtinės dujos nėra ekologiškas kuras: degdamos jos išskirią metaną, kuris trumpalaikėje perspektyvoje yra netgi žalingesnės negu anglies dvideginis. Gamtines dujas galima naudoti kaip pereinamąjį kurą ten, kur tai yra būtina, tačiau Europos „žaliojo perėjimo" fondai neturėtų būti naudojami finansuoti netvarius sprendimus. Toks dujų klasifikavimas palieka spragą sprendimams, kurie galėtų būti naudingi Rusijai", – įspėja G. Paluckas.

Parlamentaras pažymi, kad penktadalis ES išteklių gaunami deginant dujas. 41 proc. dujų ES perka iš Rusijos dujų milžino „Gazprom". Tokia priklausomybė nuo neprognozuojamo režimo, anot G. Palucko, lemia energetinį pažeidžiamumą.

„Taip tiesiogiai finansuojama Rusijos karo mašina ir oligarchai, lojalūs Vladimirui Putinui. Europos žaliasis kursas – siekis tapti klimatui neutraliu žemynu – neturėtų tapti paskata ar dingstimi remti nusikalstamus režimus, todėl turime siekti, kad ši klaida būtų nedelsiant pašalinta", – sako G. Paluckas.

Aplinkosaugos ekspertai pažymi, kad metano molekulės, patekusios į atmosferą gali sulaikyti 90 proc. daugiau šilumos nei anglies dioksido molekulės, todėl toks kuras yra itin žalingas aplinkai.

Susiję straipsniai

Close