G. Paluckas apie valstybinio banko steigimą: kitų variantų nėra, dabar už viską sumoka vartotojai

G. Paluckas apie valstybinio banko steigimą: kitų variantų nėra, dabar už viską sumoka vartotojai

Lietuvos  socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Gintautas Paluckas idėją steigti valstybinį banką vadina aktualia, nes per pastaruosius penkerius metus nė vienai valdžiai nepavyko sumažinti bankų koncentracijos rinkoje.

„Dabar, vietoje kreditavimo, bankų pajamos ir pelnai persikėlė į sąskaitų ir mokėjimų administravimo eilutes. O tai tiesiogiai „gula“ ant bankų paslaugų vartotojų. Kai nėra konkurencijos, negali pasirinkti – esi priverstas mokėti. Toks kontekstas verčia svarstyti apie valstybės valdomą banką. Bankų sektoriuje yra bene privatus monopolis susiformavęs“, - sako G. Paluckas.

Jis priduria, kad ligšiolinės vyriausybių pastangos spręsti situaciją bankiniame sektoriuje buvo be rezultatų.

Pačią valstybinio banko idėją mes palaikome ir ruošiame pasiūlymus.

„Nepavyko pritraukti nė vieno papildomo banko, netgi atvirkščiai – iš Lietuvos jie traukėsi. Dabar bankai uždarinėja skyrius regionuose taip taupydami kaštus, nes daug uždirbti iš to neišeina, o rizika didesnė“, - teigė G. Paluckas.

Lietuvai metas pradėti ieškoti modelio, kaip valstybinio banko idėją realizuoti, sako jis.

„Nes kitos alternatyvos realiai tiesiog nėra. Rinka, kuri yra skirta siekti pelno, aiškiai rodo, kad koncentracijai didėjant bankai traukiasi: mažina sąnaudas, didina pelną per kitas eilutes, o ne gerindami paslaugas. Pačią valstybinio banko idėją mes palaikome ir ruošiame pasiūlymus. Yra tų pavyzdžių Europoje ne vienas“, - teigia LSDP pirmininkas.

Esminis dalykas, kalbant apie valstybinį banką, kaip suvaldyti rizikas, pabrėžia G. Paluckas.

„Kalbu apie protekcionizmą, nepotizmą ir t. t. bei rizikas kredituojant smulkų ir vidutinį verslą. O nauda žmonėms yra paprasta: tai paskolos mažam ir vidutiniam verslui, bankų skyriai ten, kur gyveni – kad nereikėtų važiuoti ir tvarkytis finansinių reikalų kažkur toli“, - svarstė G. Paluckas.

Susiję straipsniai

Close