G. Paluckas apie konservatorių siūlomas „Tūkstantmečio mokyklas“: tai blogis - A. Landsbergienės vizija, perkelta į viešąjį sektorių

G. Paluckas apie konservatorių siūlomas „Tūkstantmečio mokyklas“: tai blogis – A. Landsbergienės vizija, perkelta į viešąjį sektorių

Partijoms derantis dėl Nacionalinio švietimo susitarimo, Seimo narys socialdemokratas Gintautas Paluckas teigia, kad Vyriausybės sumanymas pertvarkyti mokyklų tinklą steigiant vadinamasis „Tūkstantmečio mokyklas“ švietimo sektoriuje gilintų nelygybę, kurtų privilegijuotųjų grupes.

„Tos siūlomos mokyklos – tai  Austėjos Landsbergienės privačių mokyklų vizija, kurią siūloma perkelti į viešąjį sektorių. Tačiau privačių mokyklų tinkle galioja kitos vertybės ir principai. Paprastai tariant, tie, kas turi pinigų, tas gauna geresnį išsilavinimą. Jei tą patį padarysime ir mūsų valstybinių mokyklų tinkle, kai fizinis prieinamumas kentės, bus labai blogai“, - teigia G. Paluckas.

Jis pabrėžia, kad tokio mokyklų tinklo atsiradimas daugeliui mokinių nebūtų naudingas.

„Tai didžiausias blogis švietimo sistemai, kokį tik galima sugalvoti, nes tai bus daroma kitų mokyklų sąskaita. Pavyzdžiui, Ignalinos rajone iš visų mokyklų liktų tik dvi, į kurias būtų mėginama vežioti mokinius, bet tai reiškia, jog kažkas turės keltis 5 valandą ryto. Konservatorių vizija yra tragiška regionų atžvilgiu. Tai, beje, prieštarauja iš principo Konstitucijai, kur aiškiai sakoma, kad visi vaikai lygūs, jie visi nusipelno vienodai gero švietimo“, - sako G. Paluckas.

Politiko teigimu, atsiradus „Tūkstantmečio mokykloms“, nukentėtų likusios.

Visos mokyklos turi būti geros. Jeigu dėl kažkokių priežasčių nesugebama tos mokyklos kokybės užtikrinti, ji negali duoti antrarūšio išsilavinimo kitiems.

„Nelygybė tik gilėtų, formuotųsi „žinių salos“. Tik jau ne tarp privačių ir valstybinių, o netgi valstybinių mokyklų tarpe. Konservatoriai visų likusių mokyklų sąskaita resursus mėgins nukreipinėti į tas mokyklas – jos šiuo laikotarpiu juk būtų steigiamos kažkurių mokyklų pagrindu.

Taigi, būtų „paprastos“ ir „elitinės“ mokyklos. Savaime suprantama, kad iš viso rajono žmonės į tą vieną mokyklą nesuvažiuos, vadinasi kažkas eis į tas „paprastas“. Tai čia yra siūlomas greičių išsilavinimas“, - priduria G. Paluckas.

Socialdemokratas laikosi nuomonės, kad efektyvus turėtų būti visas valstybinių mokyklų tinklas.

„Visos mokyklos turi būti geros. Jeigu dėl kažkokių priežasčių nesugebama tos mokyklos kokybės užtikrinti, ji negali duoti antrarūšio išsilavinimo kitiems. Mūsų tikslas yra kokybės lygybė arba lygybė kokybėje visame tinkle, o ne kažkokios išskirtinės salos ar tos „Tūkstantmečio mokyklos“ paprastų mokyklų tarpe“, - vertina G. Paluckas.

„Tūkstantmečio“ gimnazijos Vyriausybės programoje apibūdinamos kaip naujos kartos mokyklos, kurios esą mažintų ugdymo rezultatų atskirtį tarp miesto ir rajono mokyklų.

Anot programos, šiose mokyklose bus kviečiami dirbti aukščiausius ugdymo rezultatus demonstruojantys mokytojai, gabiausi pedagoginių studijų absolventai, bus visa reikalinga šiuolaikinė infrastruktūra, STEAM laboratorijos.

Susiję straipsniai

Close