Renginiai

23Rugs Diskusija „Ar verta Europai stengtis tapti viena iš pasaulio supergalybių?“

Diskusija „Ar verta Europai stengtis tapti viena iš pasaulio supergalybių?“

Apie diskusiją „Ar verta Europai stengtis tapti viena iš pasaulio supergalybių?“. Lietuvai atkovojus nepriklausomybę nekilo abejonių, jog mūsų saugumą ir  socialinį ekonominį klestėjimą gali užtikrinti tik aktyvi narystė ES ir Euroatlantinėse institucijose. Šis pasirinkimas pasiteisino – BVP vienam žmogui jau gaminame tiek pat kiek graikai ir portugalai, baigiame pavyti ispanus ir italus. Absoliučiais dydžiais pagaminame tiek pat produkto, kaip ir Baltarusija, nors gyventojų skaičius ten kelis kartus didesnis.

Lietuvai pasiekus strateginį tikslą – 2004 m. įstojus į ES, savitai atsipalaidavome. Netruko paaiškėti, kad ES anaiptol nėra saugus užutekis – veikiau priešingai. Tik prasidėjęs 21 amžius metė ES ne vieną ekonominį, socialinį, politinį iššūkį, su kuriais dorotis tenka iki šiol. Ištisas ES krizių „serialas“ nuo Graikijos finansų ir Sirijos pabėgėlių iki Krymo aneksijos, Brexito ir pandemijos parodė, kad Europos saugumas, gerovė ir gyvenimo būdas nėra garantuoti patys savaime, bet turi būti saugomi ir ginami. Būdami pilnateisiais ES nariais matome šios politinės organizacijos trūkumus, ir čia yra galimi įvairūs pasirinkimai. Pavyzdžiui, Jungtinė Karalystė nutarė, kad jai su tais iššūkiais bus lengviau tvarkytis atskirai, o kitos ES valstybės vis dėlto nusprendė ir toliau laikytis kartu bei ieškoti bendrų atsakymų ir sprendimų, kaip turi būti stiprinama Europos Sąjunga. Šiandien Lietuva kartu su kitomis ES narėmis pradeda diskusiją apie tai, kokią ES norime matyti ateityje, kas labiausiai atitinka Lietuvos nacionalinius interesus.

Globaliame pasaulyje išgyventi, išlikti konkurencingu gali tik tas, kas greitai ir adekvačiai reaguoja į pasaulio iššūkius ir greitai priima sprendimus. 450 milijonų gyventojų turinti ES ekonomika yra ir liks tarp trijų didžiausių pasaulyje, jei ji veiks kaip vieninga, greitai priimanti sprendimus ekonominė ir politinė visuma. Tad kyla klausimas – kiek vieningo veiksmo užsienio politikoje deleguosime ES institucijoms? Ar artėsime prie stipresnės konfederacijos, ar net  federacijos su vis augančiomis ES kompetencijomis, ar liksime prie „Tėvynių Europos“ koncepcijos, kur dėl ribotų mažų valstybių galimybių žaidimo taisykles diktuotų didieji, pav. „Berlyno – Paryžiaus“ bendradarbiavimas. Kitas klausimas – ar ir toliau laikysimės vienbalsiškumo principo, lietuviams ir lenkams istoriškai žinomo, kaip „liberum veto“ Abiejų Tautų Respublikoje, ar vis dėlto nutarsime užsienio politikos sprendimus priiminėti balsų dauguma. Turime apsispręsti, ar esame pasiruošę dalį kompetencijų perduoti ES institucijoms? O gal ir toliau sieksime išsaugoti savo suverenią teisę spręsti apie užsienio politiką patys, netgi suvokdami, jog taip apribojam galimybes, kurios būtų didesnės, jei veikiame kaip Europos Sąjunga?

Diskusijos metu ieškosime atsakymų ar (ir kaip) ES turėtų siekti tapti visaverte pasaulio galybe, kuri nieko nebijotų ir pati galėtų pasirūpinti savo piliečiais, ekonomika ir saugumu? Neabejotinai, ES jau yra supergalybė – kaip didžiausia politinė sąjunga, turinti bendrą rinką, ir viena didžiausių pasaulyje vystomojo bendradarbiavimo pagalbos teikėjų. Deja, ES nėra supergalybė gynybos ar užsienio politikos srityse. Lietuvai, kuri savo ateitį tvirtai susiejo su ES, būtina turėti ir siūlyti jos ateities viziją, kuri atitiktų Lietuvos nacionalinius interesus.

Stepono Kairio fondas kviečia dalyvauti diskusijoje „Ar verta Europai stengtis tapti viena iš pasaulio supergalybių?“

Diskusija vyks: Jurbarko krašto muziejuje (Vydūno g. 21) ir nuotoliniu būdu ZOOM platformoje

Prisijungimas prie ZOOM platformos nuo 13:50 val. paspaudus nuorodą https://zoom.us/j/5977365135

Diskusijos programa:

Dalyvių registracija ir pasitikimo kava: 13:10-13:50 val.

Diskusijos laikas: 14:00 15:50 val.

Moderatorius: dr. Antanas Valionis, buvęs užsienio reikalų ministras.

Moderatoriaus pasisveikinimas ir diskusijos vedimo tvarka (5 min.).

Jurbarko rajono mero Skirmanto Mockevičiaus sveikinimo žodis (5 min.).

Europos parlamento nario dr. Juozo Oleko įžanginis žodis (10 min.).

„Europos Sąjungos galių auditas: palikti negalima keisti. Kur rašyti trūkstamą kablelį?“, pranešėjas profesorius Gediminas Vitkus, Europos studijų centro vadovas, VU, TSPMI (15 min.).

„ES užsienio politika – kas blogai? Ar keistinas santykis tarp Briuselio ir valstybių kompetencijų? – pranešėjas dr. Antanas Valionis, buvęs užsienio reikalų ministras (15 min.).

„Lietuvos balsas ES užsienio politikoje“– Jurgita Germanavičienė, URM ES departamento Bendrosios užsienio ir saugumo politikos skyriaus vedėja (15 min.).

Diskusija 40 min.

Diskusijos apibendrinimas dr. Juozas Olekas, EP narys (5min.).

Detalės

Pradžia
Rugs 23, 2021 13:10
Pabaiga
Rugs 23, 2021 16:00

Organizatorius

Kontaktinis asmuo
Algis Vaičeliūnas
Telefonas
+370 611 69555

Vieta

Adresas
Vydūno g. 21, Jurbarkas
Visi renginiai

Close