Renginiai

14Sau Diskusija „Migrantų krizė: iššūkiai ES sienų apsaugai“

Diskusija „Migrantų krizė: iššūkiai ES sienų apsaugai“

Diskusija vyks EP nario Juozo Oleko biure Vilniuje (Gedimino g. 21/Vienuolio g. 2)/ Nuotoliniu būdu ZOOM platformoje.

Prisijungimas prie ZOOM platformos nuo 12:50 val. paspaudus nuorodą  https://zoom.us/j/5977365135

Diskusijos laikas: 13:00 – 15:00 val.

Nuo vasaros tūkstančiai migrantų, daugiausia iš Vidurinių Rytų, plūstelėjo į Baltarusiją, vildamiesi patekti į vakarų Europą per kaimynines Europos Sąjungos valstybes: Lenkiją, Latviją ir Lietuvą. Patekti į Europą pasiryžę atvykėliai – daugiausia Irako kurdai – paliko viską savo šalyse ir sumokėjo tūkstančius dolerių, kad su turistine viza pasiektų Baltarusiją. Tačiau ES sienos atrodo nepralaidžios: tiek Baltijos šalys, tiek Lenkija yra pasiryžusios užkirsti kelią migrantų srautams, kad ir kiek tai kainuotų jų įvaizdžiui. Šiemet Lietuva apgręžė į Baltarusiją apie 7 tūkst. apgautų žmonių, taip pat migrantus atgal stumia ir Lenkijos pasieniečiai - Varšuva pasienyje yra dislokavusi tūkstančius karių ir net planuoja statyti apsauginę tvorą.

Šios situacijos „įkalinti“ yra ne tik migrantai, bet ir ES valstybės - tarptautinės teisės normos numato, kad kiekvienam, ieškančiam apsaugos, turi būti suteikta galimybė dalyvauti prieglobsčio suteikimo procese. Nuogąstaudama, kad nepasikartotų 2015-ųjų migracijos krizė, ES išreiškė palaikymą Lenkijai, Latvijai ir Lietuvai, kurios užtvėrė savo sienas, ir imasi veiksmų „apsaugoti demokratijas“. Tuo pat metu žmogaus teises ginančios tarptautinės organizacijos apkaltino ES ignoruojant, kas vyksta migrantų krizės vietoje.

ES apkaltino Baltarusiją organizuojant žmonių gabenimą iš Artimųjų Rytų šalių, verčiant juos tikėti, kad jie gali patekti į Europą. Tai yra kampanijos, kuria siekiama sukurti nestabilumą, kilus naujai masinės migracijos į bloką bangai, dalis. Autoritarinis Aleksandro Lukašenkos režimas manipuliuoja migrantais, skatindamas juos vykti į Baltarusiją, kaip į „tiltą Europon“, o vėliau ciniškai juos stumia veržtis pro ES šalių sienas. Europos komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen migrantų antplūdį prie Baltarusijos sienų su ES šalimis apibūdino kaip „hibridinį autoritarinio režimo išpuolį“ prieš kaimynines šalis, „tai hibridinė ataka, o ne migracijos krizė“, rašė ji savo Twitter paskyroje.

Tačiau demokratinės ES valstybės negali sėdėti sudėję rankų, kol prie Baltarusijos sienos miršta migrantai.

Lietuva imasi papildomų veiksmų neteisėtos migracijos krizės valdyme – spartinami koncertinos įrengimo darbai užkardų ruožuose. Kartu su pasieniečiais yra vykdomi labai plačios apimties kriminalinės žvalgybos tyrimai bei patikrinimai būnant pasienio 5 kilometrų ruože. Lietuvai į pagalbą atskuba ir Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra „Frontex“ – pareigūnai dirbs kartu su kolegomis lietuviais ir padės jiems užtikrinti sienos apsaugą, registruoti ir identifikuoti migrantus, neteisėtai kertančius išorinę Europos Sąjungos sieną. Iš viso šiuo metu „Frontex“ Lietuvoje dislokuoja 100 pareigūnų, 30 patrulinių automobilių ir du sraigtasparnius.

Šiemet sieną iš Baltarusijos į Lietuvą perėjo daugiau kaip 4 tūkst. neteisėtų migrantų, dešimtis kartų daugiau nei pernai. Lietuva dėl išaugusios neteisėtos migracijos yra paskelbusi ekstremalią situaciją. Šalies pareigūnai laikosi pozicijos, jog išaugę migracijos srautai yra organizuota Minsko režimo akcija prieš Lietuvą. Komisija rengia bendrą migracijos ir prieglobsčio politiką, skirtą pabėgėlių krizei valdyti. Ji padės Europai tiek pasinaudoti padidėjusio judumo tarp šalių galimybėmis, tiek spręsti dėl jo kylančias problemas.

Renginio metu diskutuosime kaip Lietuvos pasieniečiams sekasi valdyti šio hibridinio autoritarinio režimo išpuolio padarinius, su kokiais iššūkiais susiduria Lietuvos ir kitų ES valstybių pasieniečiai. Kokios ES sienų apsaugos pamokos jau yra identifikuotos ir padėtų išvengti tokių iššūkių ateityje? Ar „Frontex“ suteikiama pagalba yra reikiamo pobūdžio ir pakankamos apimties, o galbūt ši agentūra galėtų tapti sprendimu ateities panašioms situacijoms? Ką galėtume pasiūlyti Europos komisijai dėl pokyčių efektyvesnei ES sienų apsaugai ateityje?

Diskusija vyks EP nario Juozo Oleko biure Vilniuje (Gedimino g. 21/Vienuolio g. 2)/ Nuotoliniu būdu ZOOM platformoje.

Prisijungimas prie ZOOM platformos nuo 12:50 val. paspaudus nuorodą  https://zoom.us/j/5977365135

Diskusijos laikas: 13:00 – 15:00 val.

Diskusijos atidarymas, moderatorius Robert Duchnevič, Vilniaus raj. Savivaldybės tarybos narys (5 min.).

EP nario dr. Juozo Oleko įžanginis žodis (5 min.).

  • „Ar gali ES sienos saugoti ir demokratijas, ir žmogiškumą?“, pranešėjas Vytautas Valentinavičius, LR Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro vadovas (15 min).
  • „Migracijos reiškinys ir visuomenės sveikata bei gerovė: pasaulio ir Lietuvos patirtis", pranešėjas vaikų psichiatras prof. Dainius Pūras, Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktorius (15 min.).

Klausimai (10 min).

  • „Ar situacija Lietuvos pasienyje galėtų būti suvaldyta kitaip? Išmoktos migrantų krizės valdymo pamokos“, pranešėjas pulkininkas Antanas Montvydas, VSAT vado pavaduotojas (15 min.).
  • „Frontex indėlis saugant ES sienas – ar išnaudojamos visos galimybės? Lietuvos patirtis“, pranešėjas Vaidas Čypas VSAT Tarptautinio bendradarbiavimo valdybos viršininkas (15).

Klausimai (10 min).

  • „ES sienų apsaugos ateitis – ką reikia keisti jau šiandien?“, pranešėjas Vitalij Dmitrijev, LR vidaus reikalų viceministras (15 min.).

Diskusija 20 min.

Detalės

Pradžia
Sau 14, 2022 13:00
Pabaiga
Sau 14, 2022 15:00

Organizatorius

Kontaktinis asmuo
Algis Vaičeliūnas
Telefonas
861169555

Vieta

Adresas
Kaunas
Visi renginiai

Close