Dovilė Šakalienė. Šalia mūsų žalojami ir žudomi taikūs protestuotojai – o ką mes?

Dovilė Šakalienė. Šalia mūsų žalojami ir žudomi taikūs protestuotojai – o ką mes?

Baltarusijos Tauta ryžtingai pasipriešino rinkimų klastojimui, net grubūs rinkimų stebėjimo ribojimai neleidžia nuslėpti fakto, kad kandidatė Sviatlana Tsikhanouskaya surinko nepalyginamai daugiau balsų, nei skelbiama oficialių Aliaksandro Lukašenkos režimo šaltinių.

Dar blogiau – autoritarinis režimas ėmėsi atviro smurto. Ir nors imtąsi grubių ribojimų (fiziškai trukdant patekti į miestų aikštes, ribojant interneto ir mobilių duomenų ryšį, neįleidžiant užsienio žurnalistų), vis tiek mus pasiekė sukrečiantys vaizdai kruvinų susidorojimų su demokratiją, laisvę ir teisę į sąžiningus rinkimus ginančiais protestuotojais. Nebeužtenka palinguoti galva ir nusiųsti oficialų laišką su mandagiais priekaištais diktatoriui.

Šįryt raštu kreipiausi į Seimo Nacionalinio saugumo komiteto pirmininką bei kolegas, kviesdama nedelsiant sušaukti mūsų komiteto posėdį, kuriame prašau įvertinti specialiųjų tarnybų duomenis apie įvykius Baltarusijoje, svarstyti sprendimus dėl smurto prieš taikius protestuotojus stabdymo, įskaitant politinių sankcijų pasiūlymus ir pasirengimą politinių pabėgėlių priėmimui.

Siūlau nelaukiant tolesnių žmonių aukų kviesti skubų neeilinį Seimo posėdį, kuriame galėtų būti priimta rezoliucija – kreipimasis į Europos Parlamentą, siūlant politines sankcijas, tikslingai nutaikytas į režimo lyderius, smurto iniciatorius bei vykdytojus, įskaitant draudimą atvykti į ES bei ES erdvėje valdomo turto ir lėšų įšaldymą, tokiu būdu nesukeliant žalos Baltarusijos visuomenės ekonominei situacijai.

Nebeužtenka palinguoti galva ir nusiųsti oficialų laišką su mandagiais priekaištais diktatoriui.

Taip pat siūlau svarstyti pagalbos politiniams pabėgėliams būdus bei, nesant galimybės sužinoti tikruosius balsavimo rezultatus, inicijuoti bendrą ES reikalavimą surengti laisvus ir sąžiningus prezidento rinkimus Baltarusijoje, atsisakant pripažinti šių rinkimų oficialius „rezultatus“.

Būtina – bet nepakankama – griežtai pasmerkti Baltarusijos prezidento rinkimų metu vykstančius tarptautinės teisės bei žmogaus teisių pažeidimus, teisės į laisvus rinkimus pažeidimus, įskaitant trukdymą balsuoti bei rezultatų klastojimą, smurtinius valdžios veiksmus prieš taikius protestuotojus, kandidatų bei jų štabų atstovų suėmimus ir kitokį persekiojimą, fizinę ir informacinę blokadą (uždarant įvažiavimus į Minską bei varžant judėjimą miestuose, interneto bei mobiliųjų duomenų ryšio blokavimą), laisvo ir nepriklausomo informacijos apie rinkimus bei protestus skelbimo varžymą.

Šalia mūsų, už sienos, autoritarinio režimo smogikų žalojami ir žūsta žmonės, demokratiją ir teisę į laisvus rinkimus ginantys taikūs protestuotojai. Akivaizdu, kad Baltarusijos valdžia peržengė visas ribas, nėra tiksliai žinomas skaičius žuvusių, šimtai sužalotų ir tūkstančiai suimtų žmonių. Šįsyk protestai apima visą šalį, Lukašenkos režimas desperatiškai ieško „židinio“, kurio nėra – todėl suėmimų mastas jau dabar beprecedentis, o smurto mastai, tikėtina, tik augs.

Baltarusių visuomenė akivaizdžiai nebepalaiko Lukašenkos režimo, jie išdrįso balsuoti už kitą kandidatę, jauną moterį, rizikuojančią savo laisve ir gyvybe, išdrįso kovoti už demokratiją – todėl mūsų, artimiausių kaimynų, žinančių krauju iškovotos laisvės kainą, parama ir realūs veiksmai, yra gyvybiškai svarbūs. Galbūt šiandien mūsų ištiesta pagalbos ranka gali nulemti, ar šalia mūsų atsiras nepriklausoma demokratiška valstybė.

Visi žinome, kuo mums būtų pasibaigusi dvejonių ir delsimo politika, kai kovojome už savo Nepriklausomybę – tada mums taip pat gyvybiškai svarbus buvo kitų demokratinių valstybių palaikymas ir aktyvi parama. Grąžinkime moralinę skolą tiems, kas kovoja už laisvę šiandien.

Susiję straipsniai

Close