Dėl grubios klaidos vadovėlyje vaikams – kreipimasis į ministeriją: faktai apie Smetoną yra iškraipyti

Dėl grubios klaidos vadovėlyje vaikams – kreipimasis į ministeriją: faktai apie Smetoną yra iškraipyti

Pasirodžius informacijai, jog 2016 metais išleistame 4 klasės matematikos vadovėlyje skelbiami tikrovės neatitinkantys faktai apie perversmo būdu prezidento postą 1926 metais užėmusį Antaną Smetoną, socialdemokratai kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją.

Ministerija raginama atsakyti, kaip tokios mokymosi priemonės patvirtinamos, taip pat – ar šis vadovėlis vis dar naudojamas ugdymo procese.

Arkadijaus Kiseliovo ir Danutės Kiseliovos  sudarytame vadovėlyje pateikiamas uždavinys, kurio sąlygoje skelbiama tokia tezė: „1926 m. buvo išrinktas pirmasis Lietuvos Respublikos Prezidentas A. Smetona". Taip pat priduriama: „Praėjus 83 metams, vyko septintojo Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimai. Juose šalies vadove išrinkta Dalia Grybauskaitė."

Į netikslius istorinius faktus dėmesį atkreipęs Kovo 11-osios Nepriklausomybės Akto signataras Vytenis Andriukaitis teigia, jog klaidingų faktų įtraukimas į ugdymo procesą siunčia iškraipytą istorinę žinią ir vaikams, ir jų tėvams.

„1926 metais buvo išrinktas trečiasis, o ne pirmasis Lietuvos Respublikos prezidentas. Juo tapo ne Antanas Smetona, o Kazys Grinius. Smetona prezidentu taps po 1926 metų gruodžio 17 dienos perversmo, kuriuo sulaužė Konstituciją. Demokratinėje visuomenėje nereikėtų aukštinti tų, kurie vykdė konstitucinius perversmus", – sako V. Andriukaitis.

Signataras taip pat priduria: „Gal vadovėlio autoriai norėjo kažkokį panašumą įžvelgti tarp Smetonos ir Grybauskaitės. Kai kurie politologai gal ir suras tam tikrų panašių bruožų tarp šių dviejų asmenybių, bet juk matematikos vadovėlyje ne apie tai reikia kalbėti".

Kreipimesi, adresuotame švietimo, mokslo ir sporto ministrei Jurgitai Šiugždinienei, prašoma atsakyti, kaip vyko recenzavimo procesas ir ar konkretus matematikos vadovėlis vis dar yra naudojamas pamokų metu. Jei taip, ar planuojama, kol nebus ištaisytos grubios faktinės istorinės klaidos, šį vadovėlį išbraukti iš naudojamų mokymo priemonių sąrašo.

„Tai – akivaizdi istorinė klaida, kurią praleido ir autoriai, ir recenzentai, ir atsakingos institucijos. Vaikams ir tėvams siunčiama iškraipyta istorinė žinia ir tokie vadovėliai turi būti nedelsiant ištaisyti", – teigia V. Andriukaitis.

Aptariamo vadovėlio puslapio su faktine klaida kopija prieinama čia: https://bit.ly/3k7ey1i

LSDP kreipimasis į ŠMSM - čia: https://bit.ly/3z5zCtg

Susiję straipsniai

Close