D. Šakalienė: ar valstybės valdomai įmonei negalioja įstatymai?

D. Šakalienė: ar valstybės valdomai įmonei negalioja įstatymai?

2018 vasarą jauna moteris, biuro vadybininkė, susilaukė mažylio ir išėjo vaiko priežiūros atostogų. Likus beveik trims mėnesiams iki atostogų pabaigos moteris kreipėsi į darbdavį – valstybės įmonių grupę IGNITIS – pranešdama apie grįžimą į darbą. Tačiau buvo informuota, kad jos darbo pozicija panaikinta ir poreikio jai nėra. Tuo pat metu sparčiai auganti IGNITIS grupė skelbė darbuotojų paiešką į analogišką darbo poziciją.

Nesitikėjau, kad vaikelio gimimas reiškia nuosprendį netekti darbo. Niekaip negaliu suprasti kaip valstybės politika gali skatinti gimstamumą, jei valstybės valdoma įmonė atsikrato jaunais tėvais.

Mėginanti apginti savo teisę grįžti į darbą jauna mama sulaukė atviro spaudimo. Galiausiai moteris kreipėsi į Seimo narę, Moterų grupės vicepirmininkę Dovilę Šakalienę, prašydama konsultacijos, ar tikrai tinkamai vykdomi šiuo atveju įstatymai, reglamentuojantys lygių galimybių bei darbuotojo teisių apsaugą.

„Nesitikėjau, kad vaikelio gimimas reiškia nuosprendį netekti darbo. Niekaip negaliu suprasti kaip valstybės politika gali skatinti gimstamumą, jei valstybės valdoma įmonė atsikrato jaunais tėvais“, – stebėjosi Gintarė V. – „Iki vaiko priežiūros atostogų buvau vertinama kaip gera darbuotoja, kilau karjeros laiptais. Sunku išdrįsti kalbėti, bet gal mano situacija taps padrąsinimu kitoms moterims - žinau, kad panašiai nukentėjo ne viena.“

Įvertinus situaciją, moteriai rekomenduota kreiptis į Darbo ginčų komisiją dėl galimų Darbo kodekso pažeidimų ir į Lygių galimybių kontrolierę dėl galimų Lygių galimybių įstatymo pažeidimų.

„Švelniai tariant, stebina, kai tokia situacija susiklosto valstybės valdomoje įmonėje. Jeigu sau taip leidžia elgtis su jauna mama vienas stambiausių valstybinių darbdavių, siunčiama labai prasta žinutė apie valstybės lygių galimybių ir šeimos politiką. Kyla klausimas, ar čia kompetencijos stoka ar nebaudžiamumo jausmas. Kita vertus, matant kiek streso ir baimės ši situacija kainuoja Gintarei, lengva suprasti, kodėl tiek mažai nukentėjusių moterų drįsta pateikti oficialų skundą, bijo net pasiūlius nuasmeninti duomenis“, – sako Seimo narė D. Šakalienė.

Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė, įvertinusi duomenis, pradėjo tyrimą.

„Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas numato pareigą darbdaviams įgyvendinti lygias moterų ir vyrų teises darbe. Speciali moterų teisių apsauga nėštumo bei gimdymo laikotarpiu taip pat yra viena iš darbdavio pareigų, todėl tyrimo metu ir vertinsime, ar darbdavys nepažeidė įstatymo reikalavimų“, – pažymėjo A. Skardžiuvienė.

Susiję straipsniai

Close