Bandymai perimti Nacionalinį vėžio institutą kelia klausimus dėl interesų

Bandymai perimti Nacionalinį vėžio institutą kelia klausimus dėl interesų

Ketinimai perduoti Nacionalinį vėžio institutą iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pavaldumo Sveikatos apsaugos ministerijos pavaldumui vėl kelia daug abejonių Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariui Juliui Sabatauskui.

Tai rodo galimą kažkieno nenumaldomą interesą ir siekį kontroliuoti šią įstaigą arba jos milijoninį finansavimą, skirtą labai jautriai ligonių grupei.

„Pirmiausia, neramina tai, kad tokie bandymai – perimti Nacionalinį vėžio institutą – vyksta nebe pirmą kartą. Tai rodo galimą kažkieno nenumaldomą interesą ir siekį kontroliuoti šią įstaigą arba jos milijoninį finansavimą, skirtą labai jautriai ligonių grupei – onkologiniams pacientams gydyti, taip pat moksliniams tyrimams atlikti. Šįkart valdantieji tokioms reorganizacijoms pasirinko ypatingą laiką – kai iki kadencijos pabaigos likęs pusmetis. Vadinasi – dabar arba niekada“, - sako J. Sabatauskas.

Be to, anot J. Sabatausko, instituto reorganizavimui pasirinktas laikas, kai šalyje įvesta ekstremali situacija, karantinas. Tai galimai sudaro prielaidas neskaidriems procesams, kai visuomenės dėmesys sutelktas į apsisaugojimą nuo pavojingo viruso ir ekonominės krizės grėsmes.

„Tiesiog ciniška ir nežmoniška, kad dabar, kai medikai dirba ypač apsunkintomis sąlygomis saugodamiesi ir kovodami su koronavirusu, trikdomas jų darbas, keliama sumaištis. Prisiminkime, kad Nacionalinio vėžio instituto pacientai kone visi priklauso rizikos grupei, ir dabar jų apsauga nuo Covid-19 yra šios įstaigos darbuotojų esminė užduotis ir intensyvus darbas. Instituto pavaldumo keitimas, kuriam reikės pakeisti daugybę teisės aktų, taip pat ir įstatymų, be abejonės paralyžiuos gydymo įstaigos veiklą“, - komentuoja Seimo narys.

Pasak socialdemokrato, Nacionalinio vėžio instituto  veiklą jau daug metų trikdė ir apsunkino nesibaigiantys vadovo konkursai. Dabar, kai įstaiga pagaliau įgijo vadovą, jos veikla stabilizavosi – vėl viskas pradedama iš pradžių. Šie procesai kelia daug klausimų – kodėl vis siekiama instituto kontrolės.

Teisingumo ministro tėvas yra VU Santaros klinikų generalinis direktorius, kuris gali būti, kad yra suinteresuotas, jog Nacionalinis vėžio institutas būtų prijungtas prie Santaros klinikų.

„Kyla pagrįstos abejonės, ar nėra interesų konflikto dėl tokias reorganizacijas planuojančios Vyriausybės narių viešų ir privačių interesų derinimo. Teisingumo ministro tėvas yra VU Santaros klinikų generalinis direktorius, kuris gali būti, kad yra suinteresuotas, jog Nacionalinis vėžio institutas būtų prijungtas prie Santaros klinikų. Būtent toks ir yra dabartinių valdančiųjų planas“, - mano Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys.

Socialdemokratai solidariai palaiko Nacionaliniame vėžio institute dabar ypač sudėtingomis sąlygomis dirbančius medikus ir mokslininkus, todėl viešai kelia klausimą, kodėl pažangią, mokslinius tyrimus su gydymu sėkmingai sujungiančią įstaigą taip norima paversti paprasta ligonine.

Susiję straipsniai

Close