Baltojo kaspino festivalio atidaryme – aštri kritika smurto lyties pagrindu prevencijos stokai

Baltojo kaspino festivalio atidaryme – aštri kritika smurto lyties pagrindu prevencijos stokai

Lapkričio 25 dieną (trečiadienį) Lietuvos Respublikos Seime vyks atidaromoji Baltojo Kaspino festivalio spaudos konferencija „Seksualinė prievarta: giluminės priežastys ir iššūkiai“.

Joje dalyvaus Labdaros ir paramos fondo „Frida“ direktorė Daiva Baranauskė, į seksualinę prievartą dėmesį atkreipti siekianti atlikėja Erica Jennings, Seimo narė Dovilė Šakalienė, Kovos su prekybos žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė  Kristina Mišinienė bei Lina Januškevičiūtė iš VšĮ „Lygybės ir įvairovės namai“.

„Šiemet festivalio atidarymo konferencijai pasirinkome seksualinės prievartos temą, nes ji talpina daugelį mums svarbių klausimų ir problemų. Džiaugiamės, kad renginio dalyvių kompetencijos leis paliesti tiek seksualinę prievartą patyrusių moterų patirtis, tiek sistemines problemas smurto prevencijos srityje, tiek giliausią seksualinės prievartos priežastį – lytinius stereotipus ir jų formavimąsi“, – sako viena festivalio vadovių D. Baranauskė.

Seimo narė D. Šakalienė jau ketverius metus globoja Baltojo Kaspino festivalį – vienintelį sisteminį smurto lyties pagrindu prevencijos renginių ciklą Lietuvoje.

Iš esmės trūksta sisteminio požiūrio – nėra įrodymais grįstos prevencijos politikos ir kompleksinės pagalbos sistemos.

„Vis dar neturime vieno langelio pagalbos sistemos seksualinės prievartos aukoms, maža to, jos vis dar skirstomos į „geras“ ir „blogas“ – gal netinkamai apsirengė, gal nepakankamai priešinosi. Iš esmės trūksta sisteminio požiūrio – nėra įrodymais grįstos prevencijos politikos ir kompleksinės pagalbos sistemos. O to nebus, kol net valstybės institucijos, pavyzdžiui, Švietimo ministerija priešinasi lyčių stereotipų „išravėjimui“ iš ugdymo programų turinio“, – teigia D. Šakalienė.

D. Baranauskė antrina, kad į problemas reikia žiūrėti kompleksiškai ir pradėti nuo lygmens, kuris efektyviausiai galėtų spręsti lyties stereotipų formavimąsi – švietimo.

„Negana to, kad neturime valstybinių programų mokyklose, skirtų smurto lyties pagrindu prevencijai bei pritaikytų pagal moksleivių amžių, Švietimo ministerija nuolat atsiriboja nuo visų pastangų paskatinti švietimo sistemą atsisakyti lyties stereotipų, kurie yra viena giluminių smurto lyties pagrindu priežasčių. Veikiau atvirkščiai – iniciatyvos ten dažnai miršta“, – sako D. Baranauskė.

K. Mišinienė pabrėžia, jog nukentėjusios nuo smurto moterys vis dar paliekamos vienos ir realios paramos nesulaukia.

„Dažnai iš šono pažvelgus į mūsų pagalbos sistemą, ši atrodo gerai. Bet mes, praktikai, žinome, kad patyrusios smurtą moterys dažnai nėra nukreipiamos link joms reikalingos pagalbos. Sakoma, kad jeigu moteriai reiks, pagalbą ji susiras pati. Bet juk kaip tik traumą patyrusioms moterims reikia nukreipimo ir apčiuopiamos paramos“, – teigia K. Mišinienė.

Baltojo Kaspino festivalis, šiemet vykstantis jau šeštą kartą, yra bene vienintelė į prevenciją prieš smurtą lyties pagrindu orientuota tęstinė iniciatyva, siekianti naikinti stereotipus ir suprasti bei įveikti smurtą skatinančias nuostatas.

Festivalio kultūriniai akcentai šiemet – susitikimai stipriomis moterimis, galinčiomis būti role-models. Festivalio renginiai jo dalyviams nemokami.

Festivalio programa ir registracija – ČIA

Susiję straipsniai

Close