Ar mobingo problemos sprendimai nebus palaidoti diskusijose ir posėdžiuose?

Ar mobingo problemos sprendimai nebus palaidoti diskusijose ir posėdžiuose?

Negalime sau leisti įsivelti į klampias, niekur nevedančias diskusijas dėl mobingo apibrėžimo, mano socialdemokratai.

Seimo LSDP frakcijos narių vertinimu, tai, kad mobingo problema vis grįžta į viešąją darbotvarkę po vis naujų tragiškų incidentų, rodo, kad ši darbo santykių problema yra įsisenėjusi opa, kurios nebegalima ignoruoti.

Kalbant apie Šiaulių ligoninės atvejį, stebėtojams ir ekspertams nerimą sukėlė tai, kad vadovybės retorika reaguojant į signalus apie mobingą ligoninėje pati turėjo mobingo požymių. Tai tik sustiprina ekspertų argumentą, kurį palaiko ir socialdemokratų frakcija, kad tyrimo laikotarpiu vadovybės galimybės daryti psichologinį ir administracinį poveikį darbuotojams turi būti apribotos.

Seimo narės Orintos Leiputės iniciatyva mobingo klausimas buvo įtrauktas ir išsamiai išanalizuotas specialiame LRS Sveikatos reikalų komiteto posėdyje.

Sveikatos priežiūros sektoriaus darbuotojų apklausos atskleidė, kad pandemijos laikotarpiu čia mobingo problema dar paaštrėjo. Todėl socialdemokratai tikisi, kad ministro Arūno Dulkio žodžiai, jog mobingo problemos nereikia sieti su pandemija, nereiškia, kad pandemijos pamokos bus ignoruojamos.

„Mobingas klesti visuose sektoriuose, o darbuotojų galimybės gintis ir pranešti apie problemą nerizikuojant prarasti darbo – menkos“, – sako Darbo kodekso pataisas mobingui pažaboti pateikęs Seimo narys Gintautas Paluckas.

Tačiau ne mažesnį nerimą nei patys incidentai socialdemokratams kelia tai, kad atsakingų asmenų reakcijos į simptomus ir pagalbos šauksmus iki šiol baigdavosi diskusijomis ir pasamprotavimais.

Ekspertai ragina neišradinėti dviračio: mobingas – tai socialinė ir organizacinė problema. Ją padėtų išspręsti vadovų rotacijos pertvarka, pasitikėjimo linijų darbuotojams sustiprinimas, etikos komisijų vaidmens sustiprinimas ir profesinių sąjungų įtraukimas į sprendimo procesus.

Pagal Socialdemokratų frakcijos narių pateiktas pataisas, pradėjus tyrimą dėl mobingo darbe, apie problemą signalizavę darbuotojai būtų saugomi pagal Pranešėjų apsaugos įstatymą.

Užsienio ekspertų vertinimu, visuomenėje įsigalėjusi galios ir turto hierarchija, „negailestingos“ vadybos papročiai, mitai apie sėkmę, darbo efektyvumą ir kiekybinius rodiklius prisideda prie klimato, palankaus mobingui darbo vietose, ir patyčių normalizavimo.

Susiję straipsniai

Close