A. Bilotaitė prašo „nekaitinti situacijos“, o pati sulaukė klausimo, ar nekursto baimių

A. Bilotaitė prašo „nekaitinti situacijos“, o pati sulaukė klausimo, ar nekursto baimių

A. Bilotaitė prašo „nekaitinti situacijos“, o pati sulaukė klausimo, ar nekursto baimių

Reaguodami į nerimo nuotaikas visuomenėje, Seimo LSDP frakcijos nariai parlamente susitiko su vidaus reikalų ministre Agne Bilotaite. „Vadinamoji migrantų krizė jau tampa politinių manipuliacijų objektu – dabar svarbu išlaikyti blaivų požiūrį. Pasikvietėme ministrę, kad įsitikintume, ar kontrolė neslysta valdžiai iš rankų“, – sako LSDP frakcijos seniūnas Algirdas Sysas.

Paklausta, ar ketina skirti daugiau laiko ir pajėgų visuomenės informavimui apie padėtį ir valdžios veiksmus, ir kas padaryta, kad žmonės galėtų jaustis ramiau, ministrė patikino, kad žmonių saugumas jai yra didžiausias prioritetas. A. Bilotaitė akcentavo fizinio barjero (užtvaros, sienos) svarbą: esą jis turi lemiamos reikšmės siekiant apsunkinti neteisėtą imigraciją. Ji taip pat pabrėžė, kaip svarbu užtikrinti skaidrias viešųjų pirkimų procedūras.

Atsakydama į priekaištus dėl chaotiškos komunikacijos, ministrė informavo, kad jau sudarytos specialios grupės, kurios dirbs su savivalda ir gilinsis į išlaidų kompensavimo klausimus. „Strategija yra ta, kad tie žmonės [migrantai] nebūtų išbarstyti savivaldybėse“, – kalbėjo ministrė. Ji patikino, kad sutelktos maksimalios pajėgos viešajai tvarkai ir saugumui užtikrinti: šiuo metu „patruliavimas – maksimalus“.

LSDP pirmininkės V. Blinkevičiūtės paklausta, kodėl taip tragiškai vėluojama su sprendimais ir kokių Europos šalių pavyzdžiu remiasi ministerija ir valdantieji rengdami specialias tvarkas ir taisykles situacijai suvaldyti; ir kokius projektus Lietuva yra parengusi, kad užsitikrintų ES finansavimą, ministrė atsakė, kad ruošiamasi „blogiausiems scenarijams“ ir analizuojama visų panašios patirties turėjusių šalių patirtis.

Ministrė sakė besitikinti, kad esama realių galimybių gauti ES paramą sienų stebėjimo sistemoms tobulinti ir migrantų apgyvendinimui. Pirmosios finansinės injekcijos tikimasi jau rugpjūtį. Krizė Lietuvos pasienyje –„tai visos ES problema“, – įsitikinusi ministrė.

Paklausta apie tarnybų gaunamų su migrantais susijusių iškvietimų statistiką, ministrė nieko konkretaus negalėjo pasakyti. Ji pažadėjo, kad bus stengiamasi skirti kuo daugiau dėmesio savivaldai ir bendruomenėms: „Prašau viceministrų asmeniškai nuvykti į vietą ir kalbėtis su žmonėmis.“

Paklausta, kas daroma siekiant, kad kitos ES šalys iš solidarumo prisidėtų prie Lietuvoje kilusios migrantų krizės sprendimo, ministrė sakė, kad toli gražu ne visos ES valstybės nori dalintis šia našta.

Kalbėdama apie galimus migrantų integracijos iššūkius, ministrė kalbėjo, kad Lietuva susiduria su problemomis, į kurių sprendimą turės įsitraukti visos valstybės institucijos. Ji kartojo, esą dabar vienintelis uždavinys –„atgrasymas ir sienos apsauga“.

A. Bilotaitė sakė „labai prašanti“ nekaitinti situacijos, tačiau sulaukė frakcijos narių klausimų, ar valdantieji savo retorika – ypač „migrantų kaip ginklo“, kaip „karo“ priemonės metafora – patys nekursto baimių, nebaugina visuomenės.

Pasak A. Bilotaitės, „situacija labai rimta“. Vis dėlto, ji pabrėžė, kad Lietuva negali nepaisyti žmogaus teisių: migrantų teisės privalo būti užtikrintos, nebent situacija taptų tokia ekstremali, kad valstybė laikinai nebegalėtų garantuoti migrantams jų teisių visa apimtimi.

Frakcijos nariai priminė ministrei, kad readmisijos (migrantų sugrąžinimo į kilmės vietą) procesas paprastai užrunka labai ilgai. Paklausta, ar ruošia planus šaltajam metų sezonui, ministrė informavo, kad jau galvojama apie migrantų apgyvendinimo sąlygas žiemą, ir sakė, kad planas bus iškart paviešintas, kai tik bus parengtas.

Paklausta, kodėl sumažėjo pasienio rinktinių skaičius be jokio atskiro Vyriausybės nutarimo ir kodėl pasieniečiams užkraunamos policijos funkcijos, tokios kaip vykimas į buitinių konfliktų vietas, ministrė patikino, kad šiuo metu siekiama, kad pasieniečiai koncentruotųsi tik į sienos apsaugą.

Susiję straipsniai

Close